Windows Phone ve Windows Mobile Üzerine Artılar ve Eskiler

Windows Phone ve Windows Mobile Üzerine Artılar ve Eskiler

Paylaş

Windows Phone ile geçirilen üç yılın ardından, işletim sisteminin sunduğu artı ve eksileri değerlendirmek istedim. Kişisel deneyimlere ek olarak, çeşitli platformlarda yer alan kullanıcı deneyimleri de göz önüne alındığını özellikle belirtmek istiyorum.

Son yıllarda mobil platformların kullanıcı sayısının artması, işletim sistemi tarafında da büyük bir pazar oluşmasına neden oldu. Pazar paylarına bakıldığında Google’ın geliştirdiği Android ve Apple’ın geliştirdiği ios işletim sisteminin hâkimiyetini görmekteyiz. Bu büyük pazarda pay sahibi olmak isteyen Microsoft’un Windows Phone işletim sistemini hayata geçirmesiyle birlikte teknoloji gündeminin oldukça ilgisini çekti.

İlk olarak htc ardından da Nokia Windows Phone 8 ile gelen telefonlarını duyurdu. Tabi Windows 8’den önce Windows 7 vb. geçmişi olan bu işletim sisteminin Türkiye’ye gelmediğini belirtmemizde fayda var.Mobil işletim sistemi pazarına önemli bir giriş yapan Windows mobile ki Windows 10 ‘dan sonra bu isimi aldı, ilk önemli olarak Nokia firmasını satın alarak yaptı. O tarihten sonra, Microsoft etiketi ile çıkan telefonlar henüz beklenen başarıyı göstermiş değil. Windows 10 mobile platformunun günümüzdeki en güncel temsilcisi olarak HP’ nin Elite X3 ‘ün özellikle iş dünyasına yönelik çıkardığı telefon-tablet segmentinde konumlanan modelini görmekteyiz.

Kişisel Deneyimler

Windows Phone
Windows Phone

Windows Mobile platformunun yolculuğuna kısaca değindikten sonra, üç yıldır kullandığım ve ilk Windows Phone 8’li telefon olan htc 8x modeli (Windows 8.1) ile yaşadığım deneyimlerimin özeti olarak artılar eksiler bölümü yaptım. Bu deneyimlerin Windows Phone 8.1 için geçerli olduğunun önemle altını çizmek istiyorum.

(+) Artılar

 • WP Mobile’ın en büyük artısı olarak işletim sisteminin akıcı bir şekilde çalışıyor olması gösterilebilir. Özellikle düşük donanımsal özelliklerde bile, düşük ram tüketimine sahip olması günlük kullanımda oldukça tatmin edici bir deneyim sundu.
 • Windows Mobile 10 gelene kadar, güncelleme konusunda hemen hemen bütün modellere destek verildi. Özellikle Nokia-Microsoft modelleri bu süreçte oldukça güncel tutuldu.
 • İşletim sisteminin fazla güç tüketmemesi batarya performansına ve telefonun sıcaklığına olumlu etki yapmakta.
 • Şuan aktif olmayan birçok özellik (Harita vb. Uygulamalar) kaldırılmadan önce kullanım kolaylığı açısından önemli katkı yapıyordu.

 

(-) Eksiler

 • Windows mobil platformuna gelen eleştirilerin başında “mağaza” da yer alan uygulamaların eksiliği gelmekte. Zaman içerisinde belli başlı uygulamalar mağazaya eklense de sonradan ya kaldırıldı ya da güncelleme desteği verilmedi.
 • Metro ara yüzü oldukça akıcı bir deneyim sunmasına karşın, kişiselleştirme konusunda rakiplerine oranla oldukça yetersiz kaldığı görüşündeyim.
 • Kilit ekranı ve bildirimler konusunda yine rakiplerinin gerisinde kalan WP Mobil platformlarında bu sorun ancak mağazadaki paralı çözümlerle aşılabiliyor.
 • Var olan güzel uygulamaların ve oyunların kaldırılması ya da desteğin keilmesi (Skype, Mincecraft, Here vb.Mix Radio,), hiç gelmemesi (Youtube, Retrica, Clash of Clans, Clash of Royale) gelse bile ücretsiz olamaması (VLC, New Star Soccer, Spotify) işletim sisteminin imajını olumsuz yönde etkiledi.
 • Geliştiriciler açısından Android ve ios kadar cazip değil. Çünkü kullanıcı sayısının az olması maddi getiri kaygısı yaratıyor.
 • Reklam ve Lansman konusunda bir hamle ya da hareketlilik görülmüyor.
 • Apple’ın Siri’sine karşı rakip olarak çıkartılan Cortana Türkiye için desteklenmemekte.

 

Son Söz

Telefonla ve sosyal platformlarla çok ilgisi olmayan, oyun oynamayan insanlar için yeterli olan Windows mobil deneyimleri iş güncel uygulamalara ve oyunlara erişme konusuna geldiğinde ne yazık ki istenen düzeye ulaşamadığı görülüyor. Teknoloji basınında çıkan “Windows mobil bitiyor, ölüyor” haberlerine arşın, şirket yetkilileri tarafından yalanlansa da durumların WP Mobil için iyi gitmediği görülüyor.

 

Bu Yazıyı Paylaş