William Shakespeare Gerçekte Kimdir?

William Shakespeare Gerçekte Kimdir?

Paylaş

 William Shakespeare tarihin en önemli oyun yazarları arasında gösterilmektedir. Peki gerçekte kimdir ?

William Shakespeare ve hayatına ilişkin araştırma yaparken üzerinde uzlaşılmış bir biyografi bulmak oldukça zor. Yazarın eserlerine genel olarak bakıldığında trajediler, komediler ve tarihsel alanlarda otuz beşten fazla oyun yazdığını görmekteyiz. Bu eserler arasında, The Tragedy Of Romeo And Juliet, The Tragedy Of Macbeth,The Tragedy Of King Lear, The Tragedy Of Julius Caesar, The Life And Death Of King John, A Midsummer Night’s Dream gibi önemli eserler yer almaktadır. Tiyatro oyunlarının yanı sıra, yüz elliyi aşkın sone ve şiir de kaleme alan İngiliz yazar, edebiyat tarihi açısından oldukça önemli bir karakter olarak göze çarpmaktadır.

Shakespeare’in gerçek adı ve kim olduğu konusunda pek çok tartışma yaşanmıştır. Kimi kaynaklar 1564’te Stratford’da doğan William Shakespeare adındaki kişiyi işaret ederken, diğer bir görüşe göre Oxford Kontu Edward de Vere’nin kullandığı mahlastır. 1564 yılında doğan William Shakespeare ile yazar olan arasında hiç bir bağ yoktur. Shakespeare’in gerçekte kim olduğu bilinmemesine karşı eserleriyle dünya çapında bir yazar olduğu gerçeği değişmez bir gerçektir.

William Shakespeare çok bilinmesinin yanında çok da okunan bir yazardır. Tarihsel süreçte şöhretinden daha az okunan pek çok yazara rastlamamıza rağmen, Shakespeare her dönemde okuyucu kitlesine hitap edebilmesi nedeniyle diğerlerinden ayrılmaktadır. Özellikle tiyatro alanında yazdığı oyunların orijinal halini ve uyarlamalarını her dönem sahnelenmektedir.

Shakespeare hakkında konuşuyorsanız, onun söylemiş olduğu sözlere değinmemek büyük bir hata olacaktır. Çünkü güzel olduğu kadar anlamlı olan bu sözlerin ne denli keskin bir zeka emaresi olduğu yadsınamaz bir gerçek olarak ortada durmaktadır.

“Aslında hiçbir şey iyi veya kötü değildir. Her şey bizim onlar hakkında düşündüğümüze bağlıdır.”

“Kadın çok defa hoşlandığı şeye dudak büker.”

“Dik tepelere tırmanmak için başta yavaş yürümek gerekir.”

“Felaket, dost sayısını sıfıra indirir.”

William Shakespeare’in zaman aşımına uğramayan ve yüzyılları deviren edebiyatçılığı belkide onun en önemli özelliğiydi. Günümüzde bu denli tanınan biri olmasında eserlerinin İngilizce yazılmasının etkisi de büyüktür. Ancak bu görüşün aksine hangi dilde yazarsa yazsın her halükarda keşfedileceğini düşünenlerde vardır

Shakespeare’in eserleri günümüze gelene kadar ki süreçte çok sayıda korsan baskı yapmış ve bu baskılarda orijinal eserleri tahribata uğramıştır. Gerçek adını gizleyen bir yazar olması nedeniyle bu durumun önüne geçmek için bir çaba sarf etmediği görülmektedir. Oysa korsan olarak yayınlanan bu eserleri kendisi yayımlasaydı oldukça zengin bir adam olabilirdi.

Bu Yazıyı Paylaş