Wi-Fi Ağınızdaki Davetsiz Misafirleri Bulup Kapı Dışarı Edebilirsiniz!

Wi-Fi üzerinden internete bağlanmak oldukça pratik bir çözüm olmakla birlikte, davetsiz misafirlere açık cihazlar olduklarını da unutmamak gerekiyor.

Wi-Fi ağınıza bağlanan başka kullanıcılar yüzünden erkenden tükenen kota, internette bağlantı hızınızda aşırı yavaşlama gibi sorunların yanı sıra, yasa dışı işlemler için aracı olarak kullanılmak gibi büyük tehlikelerde barındırmakta. Bu nedenle eğer ağınızda başkalarının olduğundan şüpheleniyorsanız bu kişileri tespit edip ağınızdan uzaklaştırmanız gerekmekte.

Wi-Fi ağınızdaki kişileri tespit etmek için en basit yöntem, modeminizin arayüzü üzerinden belirlemek ve erişim kısıtı koymaktır. Bu işlemi şu şekilde yapabilirsiniz:

1- Tarayıcınızın adres çubuğu kısmına modeminizin erişim adresini yazın. Bu adres genelde 192.168.1.1 şeklindedir ancak marka ve modele göre farklılıklar olabilmektedir.

2- Menüde yer alan “Yerel Ağ” sekmesine tıklayın

3- Burada ağınıza bağlı olan bütün cihazları görebilirsiniz. Sizin bilginiz dışında bir bağlantı var ise buradan görebilirsiniz.

4- Tespit ettiğiniz cihazın girişini engellemek için ise, Mac Filtreleme işlemi yapacağız. “Yerel Ağ” Menüsünün içerisinde yer alan “Kablosuz Ağ Erişimi” kısmında yer alan Mac Filtreleme seçeneğinde “Kablosuz Ağ içindeki belirli cihazları engelle” seçeneğine tıklayarak, bağlı cihazlara erişim engeli koyabilirsiniz.

Bu işlemi modem arayüzü üzerinde yapamıyorsanız, ikinci parti yazılımlar aracılığıyla da yapabilirsiniz. Bu programlara örnek vermek gerekirse:

Wi-Fi Ağınızı Kimlerin Kullandığını Gösteren Programlar

1- WiFi Network Monitor

Bilgi: Kurulum esnasında tarayıcı anasayfanızı ve varsayılan arama motorunuzu değiştirebilecek ek yazılımlar yükleme önerisinde bulunmaktadır. Ancak bunları yüklemenize gerek yok.

Link: https://securityxploded.com/download.php#wifinetworkmonitor

 

2- PortScan

Link: http://www.advanced-port-scanner.com/tr/

 

Bu işlemlerin yanı sıra, güvenlik protokolünüzü WPA2-AES olarak değiştirmeniz veya yeni bir parola ayarlamanız WiFi ağınıza istenmeyen girişleri engelleyecek, mevcut izinsiz erişimleri tamimiyle kapatacaktır. Bu işlemi de yine ilk başta belirttiğimiz modem arayüzünden basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.