Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri ile hem zamandan tasarruf edin hem de kendinize etkin bir ders çalışma ortamı yaratın.

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

 

Konsantre Olun

Zor dersler sizi yapamadığınız hissine itebilir ve strese eğiliminizi arttırır. Çalışmaya kısa ve kolay, sevdiğiniz derslerden başlayın. Bu motivasyonunuzu da arttıracaktır. Konsantrasyon ile ilgili daha fazla bilgi için linke göz atabilirsiniz.

 

Kendinizi Soyutlayın

Dış etkenlerden olabildiğince uzaklaşıp kendinizi tamamen derse verdiğinizde, beyin tümüyle yaptığı işe yoğunlaşacak ve çalışmanız daha verimli olacaktır. Telefon, tablet, bilgisayar ve müzik çalar gibi dikkatinizi dağıtacak ve konsantrenizi bozacak şeyleri çalışma ortamınızdan uzaklaştırın.

 

Yalnız Çalışın

Tek başınıza çalışmanız, bir arkadaşınızla çalışmanızdan çok daha verimli olacaktır. Çünkü arkadaşla çalışmak birçok konu sapmasına, dikkat dağınıklığına neden olabilir ve ders dışı şeylere eğiliminizi arttırabilir.

 

Göz Atın

Çalışacağınız konuyu başlamadan önce bir kez gözden geçirdiğinizde, zihin için bir ön izleme oluşturursunuz, beynin kontrol mekanizması devreye girer ve öğrenimi biraz daha kolaylaştırırsınız.

 

Mola Verin

Beynin yorgunluğunu önlemek için periyodik olarak kendinize dinlenme araları verin, hava alın ve mümkünse hareket edin.

 

Düzenli Bir Odada Çalışın

Araştırmalara göre düzenli bir odada çalışmak dağınık bir odada çalışmaktan çok daha verimli oluyor.

 

Geniş Zamanlarda Çalışın

Çalışmaya son günlerde başlamanız sizi yetiştiremeyeceğiniz hissine itebilir, bu da strese neden olur. Uzun zamanda öğrenilecek konuları kısa sürelere sıkıştırmaya çalışmak verimlilik açısından büyük bir hata olacaktır.

 

Bu Yazıyı Paylaş
Saniye Bayram Sabuncuo

Saniye Bayram Sabuncuo

Aytink.com Yazarı // Rehber Öğretmeni