Vantrolog: Karından Konuşma Sanatı Hakkında Bilmedikleriniz!

Vantrolog: Karından Konuşma Sanatı Hakkında Bilmedikleriniz!
Ebru Öztürk
Sosyal Medya

Paylaş

Vantrolog Latince bir kelime olup, kelime anlamı karından konuşma olarak çevrilmektedir. Vantrilok olarak da geçen bu sanatçılar çıkardığı sesin, dinleyiciye o sesin başka bir kimseden geliyormuş izlenimini verirler.

Yani kişinin kendi sesi haricinde ikinci  bir farklı sesi çıkarmasıdır. Vantrolog bunu yaparken dudaklarını hemen hemen hiç hareket ettirmezler, bu nedenle karından konuşma olarak da bilinmektedir.

 Karından Konuşma Sanatı

Antik çağ döneminde Atinalı Eurykles ağız hareketi olmadan karından konuşmayı başararak bunun bir sanat dalı olmasına öncülük etmiştir.

Bugünkü tarzda kabere tiyatrolarında sunulan şovların ise yaklaşık 100-120 senelik bir geçmişi olduğu söylenilir. Karından konuşmanın yanı sıra iyi bir kukla oynatıcısı olmayı da gerektirir.

Bu kişiler gırtlak yapılarındaki farklılık nedeniyle ikinci sesi çıkarabilmektedir. Aslında bir çeşit gırtlak anormalliği de denilebilir.

 

Vantrologlar konuşurken nefesi burnundan alıp, diyafram yardımıyla iterek sesin genizden çıkmasını sağlarlar. Bu sayede farklı ses tonunda sesler çıkarabilirler.

Bu sanatı icra ettirebilmek için daha farklı sesler geliştirebilmek üzere çeşitli eğitimler alınabilir.

Son zamanlar da ülkemizde de yapılan yetenek yarışmalarında vantrolog gösterileri oldukça fazla yer almakta ve ilgiyle izlenmektedir. Vantrolagların aynı zamanda iyi bir kukla oynatıcısı olması, yapılacak gösterilerin daha da keyifle izlenmesine sahne gösterisinde kendilerine daha geniş kareograf hazırlamalarına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle iyi bir vantrolog aynı zamanda iyi bir kukla oynatıcısı olmalıdırlar diyebiliriz.

 Vantrolog olabilir miyim?

Kendinizde vantrolog yeteneğinin olduğunu düşünüyorsanız, kendinize basit testler yapabilirsiniz. Dudaklarınızı oynatmadan harfleri çıkartabiliyorsanız özellikle de dudaklarınızı oynatmadan “b”, “f”, “m”, “p” ve “v” harflerini söyleyebiliyorsanız vantrolog yeteceğinizin olduğunu düşünebilirsiniz. Sadece harflerin ve kelimelerin dudaklar hareket ettirilmeden konuşulması iyi bir vantrolog olduğu anlamına gelmez, kendi ses tonunuzdan farklı bir tonda, konuşma hızınızdan farklı bir hızda çıkarıyor olmanız gerekmektedir. Bu sayede sizden farklı birini konuşturma izlemini verebilirsiniz. İşte tüm bu detaylar tabi ki alınacak eğitimlerle daha da gelişecek ve genişleyecektir.

Bu Yazıyı Paylaş