Üniversite Öğrencisi İken Çalışmak Üzerine

Üniversite Öğrencisi İken Çalışmak Üzerine

Kimimiz tecrübe edinmek için, kimimiz sahip olduğu sorumluluklardan dolayı öğrenci iken çalışıyoruz. En temelinde de aileye yük olmama arzusu yatıyor.  Öğrenci iken çalışmanın birçok artısı ve eksisi var.

Öncelikle üniversite öğrencisi iken çalışmanın artılarına değinecek olursak; öğrenciyken bir işte çalışmak, size insanları tanıma fırsatı veriyor. Tanıştığımız her insandan öğrendiğimiz bir şeyler mutlaka vardır. Farklı sektörlerden farklı düşünce yapılarına sahip insanlar size iş dünyasını yakından gözlemlemenizi sağlar. Mezun olduktan sonra iş hayatında müşterilerinizin, patronlarınızın ya da çalışanlarınızın istek ve beklentilerini tahmin edebilir hale gelirsiniz.

Zaman yönetimi becerisi kazandırıyor. Dersler, projeler, ödevler, sunumlar, sınavlar derken bir de iş eklenince zamanı etkin kullanmanın önemi oldukça artıyor. Bir işte çalışıyor olmanın verdiği sorumluluk bilinci ile kendinizi zamanı planlarken hatta kullanmadığınız ajandaları tekrar gün yüzüne çıkarırken bulabilirsiniz. Planlı olmak da işte ve okulda başarıyı getiriyor.

Tecrübe kazandırıyor. İşe alımlarda tecrübe, adayı bir adım öne çıkaran etkenlerden biri. Özellikle okuduğunuz sektörle ilgili bir işte çalışıyorsanız öğrenci iken edindiğiniz tecrübe mezun olduğunuzda size büyük avantaj sağlayacaktır.

Kendi paranı kazanıyor olmanın verdiği harika his. Kim ne dersin insanın kendi parasını kazanıyor olmasının sağladığı tarifsiz bir özgürlük hissi var. Öğrenci iken çalışmanın en güzel artılarındandır bu çünkü kendi kazandığınız paranın hesabını da yalnız kendinize verirsiniz.

Elbette eksileri de var öğrenciyken çalışmanın. Sürekli koşuşturma içinde olmanın getirdiği stres bunlardan biri. Bir diğeri ise bir şeyler kaçırıyormuş gibi hissetmek. Ders sonrası arkadaşlarınız birlikte vakit geçirirlerken sizin işe dönmeniz gerekebilir. Bir festivale, konsere, davete ya da bir yakınınızın düğününe çalıştığınız için katılamayabilir siniz. Diğer bir zorluk ise okuldaki grup ödevleri hazırlarken, ödev için bir araya gelme günlerini belirlemede zorluklar çekebilirsiniz. Hatta bazen akşam geç saatlerde buluşmak, kütüphanelerde sabahlamak durumunda kalabilirsiniz. Ama anlayışlı ekip arkadaşlarınız varsa bu durum bir problem olmaktan çıkıp eğlenceli hale bile gelebilir.

Bu Yazıyı Paylaş