Ücretsiz Ofis Yazılımları: MS Office Alternatifi Ücretsiz Dağıtımlar

Ücretsiz Ofis Yazılımları: MS Office Alternatifi Ücretsiz Dağıtımlar
Erdem Güç

Paylaş

Ücretsiz ofis yazılımları sayesinde, bilgisayarlar için olmazsa olmaz durumda olan araçları yüksek fiyat bedelleri ödemeden kullanabiliyoruz.

Ücretsiz ofis yazılımları MS Office yazılımına alternatif olarak sundukları çözümler kullanıcılar için oldukça önemli durumda. Büyük bir bölümü açık kaynak koduyla geliştirilen ve gönüllü yazılımcılardan gücünü alması onları ücretsiz olarak kullanabilmemize olanak veriyor. Bu yazımızda öne çıkan  ücretsiz ofis yazılımlarını sizler için derledik:

1-LibreOffice

LibreOffice, açık kaynaklı bir yazılımdır ve ücretsiz olarak kullanıma sunulmaktadır. Ofis araçları konusunda oldukça başarılı durumda olan yazılım piyasadaki en yaygın dağıtımlar arasında yer almaktadır.Ayrıca, Türkçe dil desteği ve yazım kılavuzu sunmaktadır. Sahip olduğu ofis araçları: Writer; kelime işlemci, Calc; hesap tablosu uygulaması , Impress; sunu, Draw; çizim ve akış şeması uygulaması, Base; veritabanı ve veritabanı ön ucu ve Math matematik yazılımı.

Resmi Site: LibreOffice

 

2- Apache OpenOffice

OpenOffice, açık kaynak koldu ve ücretsiz olarak dağıtılan yaygın bir ofis yazılımıdır. Yazılım içerisinde gelen programlar: Writer, hızlı bir mektup yazmaktan bütün bir kitabı üretmeye kadar herşey için kullanabileceğiniz bir kelime işlemcidir. Calc, hesaplama, çözümleme için ihtiyacınız olan tüm araçlara sahip ve verinizi sayısal raporlar içinde ya da canlı grafiklerde sunan güçlü bir hesap tablosudur. Impress, etkili çoklu ortam sunumları oluşturmak için en hızlı, en güçlü yoldur. Draw, basit diyagramlardan dinamik 3B resimlemeye kadar herşeyi üretmenize izin verir. Base, database oluşturabileceğiniz bir yazılımdır. Math, matematiksel işaret ve formüller için kullanılmaktadır. Türkçe dil desteği de bulunmaktadır.

Resmi Site: OpenOffice

 

3- Google Docs

Google Dokümanlar, metin ve paragrafları kolayca biçimlendirmenize yardımcı olacak akıllı düzenleme ve biçimlendirme araçları ile dokümanlarınıza canlılık kazandırır. Yüzlerce yazı tipi arasından seçim yapabilir; bağlantı, resim ve çizim ekleyebilirsiniz.  Bulut tabanlı bir hizmet olan Google Docs için herhangi bir indirme işlemine gerek yoktur.

Resmi Site: Google Docs

 

4- WPS Office

Hem masaüstü hem de mobil kullanıcıları için Android tarafında öne çıkan yazılımlardan birisi de WPS ofis uygulaması. Mobil de Mağazadan indirerek kullanabileceğiniz bu yazılımla, ofis dosyalarınıza mobil ortamlarda rahatlıkla erişebiliyorsunuz.

Resmi Site: WPS

Bu Yazıyı Paylaş