Türk Kahvesi ‘nin 40 Yıllık Hatır Nereden Geliyor ?

Türk Kahvesi ‘nin 40 Yıllık Hatır Nereden Geliyor ?

Türk kahvesi kadar kurtarıcı bir içecek görmedim.  Eski dostlarla içildiğinde geçmiş yad edilir, arkadaş ortamında sohbet koyulaşır, meraklısı için fal bakılır, kız istemede içine biraz tuz atılarak damadın sabrı ölçülür. Geçmişten geleceğe hala yolculuğu devam eden Türk kahvesi içenleri müptela ediyor olsa ki kırk yıl sürecek bir hatır bırakıyor ortada.

Türk Kahvesi ve o meşhur 40 yıllık hatırı nereden geliyor ?

Bir zamanlar İstanbul ‘da Üsküdarlı bir bilge kişi varmış. Her türlü insan bu kahvecinin nasihatini almaya, sohbetini dinlemeye, derdini paylaşmaya gelirmiş.

Bu alim adamın asıl mesleği kahve yapmak değil kahve satmakmış. Alimin kahvesi acılığıyla bilinirmiş. Bir gün bu kahvehaneye bir yeniçeri askeri girmiş. İçeride yine her zamanki gibi acı kahve içmeyi seven insanlar varmış. Fakat içlerinden bir tanesi Rum’ muş ve nargile içiyormuş. Tam bu sırada içeriye giren yeniçeri askeri

-Ey bilge insan, elleri maharetli, yüreği zengin, ufku geniş mübarek… Tüm müşterilere benden birer kahve yap ve ikram et. Fakat şuradaki kafir hariç.

Kafir dediği Rum ise gemi kaptanıymış. Bu sözleri duyan Rum müşteri ise bir iç çekip kendi karanlığında nargilesini içmeye devam etmiş.

Kahvehanenin sahibi bilge adam herkese kahvesini yapıp dağıttıktan sonra Kaptan’a ve kendisine olmak üzere iki fincan dada kahve yapıp Kaptan’ın yanına gelmiş.  Bunu gören yeniçeri sinirlenmiş ve ‘‘ ben o hariç dememiş miydim?’’ Diyerek öfkesini dillendirmiş. Bunun üzerine Alim adam ‘’ bu senin değil benim ikramım ‘’ diyerek yeniçeriye cevabını vermiş.

Alim adam ve Rum Kaptan uzunca sohbet etmişler. Rum Kaptan bu sohbetten oldukça hoşlanmış ki memleketine döndüğünde bu yaşadıklarını notlarına kaydetmiş.

Aradan 40 yıl kadar vakit geçmiş. Rumlar ellerindeki esirleri pazarlarda satıp isyanlarına para geliri sağlamaktalarmış. Satılan b ir çok Osmanlı askeri öldürülmek üzere alınmaktaymış. Alim adam için iyi bir fiyat sunan yaşlı bir adam bizim alim adamı satın almış. Toplumun olduğu ortamlardan uzaklaştırarak ıssız bir yere götürmüş. Rum Kaptan hatırlamış Kahveciyi fakat Kahveci Rum Kaptan’ı çoktan unutmuş ve bu yüzden korkusu devam etmekteymiş.

Rum Gemici Kaptan’’ Ey bilge insan, bana ikram ettiğin kahve bu güne uzanan bir dostluk oluşturmuştur aramızda. Sen un utsan da ben o kahvenin hatrını unutmadım. Şimdi özgürsün fakat dilersen, seni güvenlice memleketine götürebilirim’’ demiş.

İşte 40 yıllık hatrı buradan geliyormuş bizim kahvenin. Günümüzde ise kahvenin muhabbeti üzerine söylenen ‘’ kahve bahane sohbet şahane ‘’ sözü ise bu hikayeyi destekler niteliktedir. Hem kendisi hem sohbeti güzel olan kahvenin bir de saymakla bitmez faydaları var tabi.

 

Türk kahvesi ‘nin bilinen faydaları neler ?

 • İçinde bulunan kafein sayesinde sinir sistemini uyarır ve uyanık kalmaya yardım eder.
 • İnsanı dinlendirir ve hafızayı güçlendirir.
 • Günde iki fincan kahve içmek astım tehlikesini azaltır.
 • Bağırsak ve sindirim sistemini düzenler.
 • Parkinson ve Tip 2 diyabeti hastalığından korumaktadır.
 • Baş ağrılarını hafifletir.
 • İnsanda girişken ruhu arttırır.
 • Yüksek tansiyonu önler.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Siroz hastalığı riskini en aza indirir.
 • Kalp rahatsızlıklarını büyük oranda ortadan kaldırır.
Bu Yazıyı Paylaş

Ebru Öztürk

Aytin.com Yazarı // Okul Öncesi Öğretmeni - Uzman Öğretici