Tekerleğin İcadı ve Tarihsel Süreçteki Değişimi

Tekerleğin İcadı ve Tarihsel Süreçteki Değişimi

Erdem Güç

Kurucu // Aytink
Siyaset Bilimi - Kamu Yönetimi

//Tarih//Teknoloji//Sosyoloji //Müzik
Erdem Güç

Paylaş

Tekerleğin icadı dünya tarihinin en önemli gelişmelerinden bir tanesidir. Hatta dünyadaki mekanik gelişmenin yapı taşıdır.

Tekerleğin icadı denildiğinde çoğu insanın aklına il olarak otomobil gelmektedir. Oysa tarım alanında kullanılan değirmenler, buharlı sanayide kullanılan makineler hatta kolumuzdaki saatler bile tekerleğin icadı ile ilintilidir.

Tekerleği ilk olarak kullananlar Mezopotamyalılar’dır. Günümüzden yaklaşık 5000 yıl önce kil toprağı işleyerek çömlek yapımında kullandıkları bilinmektedir.Daha sonraki dönemlerde tekerleğin ulaşım için kullanıldığı görülmektedir. Tekerleğin en ilkel yapısı olan bu tekerlerin genel yapısına baktığımızda tahta kalasların dilimlenmesi sonucunda elde edildiği görülmektedir

M.Ö 2000 yıllarında Parmaklı tekerler ortaya çıktı ve önceki tekerlere göre daha hafiftiler. Bu özellikleri sayesinde savaş arabası yapımına olanak sağlamış oldular.Ağaçların az olduğu yerlerde ise tekerlek yapımında tahtanın yerine taş kullanılmıştır. Özellikle Anadolu ve Çin dolaylarında taş tekerlere sık rastlanmıştır. Ancak bu tekerler tahta olanlara göre daha kısa ömürlü olmuştur.

İnsanlık geliştikçe tekerleğin yapımındaki malzemelerde değişmeye başlamıştır. İlk olarak deri malzeme ile aşınma azaltılmış, sonraki dönemlerde madeni malzemelerle güçlendirilmiştir.

Sanayide kullanılan çarklar, günümüz otomobilleri, Fordist ekonominin bel kemiği olan üretim bantları ve daha pek çok ürün bu sayede hayatımıza girmiştir. Nitekim Tekerleğin icadı İnsanlığın gelişiminde adeta yapı taşı olmuştur.

Otomobil ve bisikletin icadıyla birlikte insanlığın birbirine ulaşması kolay hale gelmiştir. Hatta uçakların iniş ve kalkış esnasında bile tekerleği kullandığı düşünüldüğünde bu önem daha iyi anlaşılmaktadır. Demir yolu ve çarklı vapurlarda yine bu anlamda büyük önem arz etmektedir.

Kabul etmek gerekiyor ki insanlık tarihinde tekerleğin icadı, mühendislik alanını besleyen en önemli gelişme olmuştur. Bu gün kullanılan pek çok cihazın ve makinenin içerisinde makara vb. tekerleğin yan ürünü malzemeler yer almaktadır. Tekerleğin dönüşümüne baktığımızda savaşlarda kullanılması ve bu günkü tankların ataları olan atlı savaş arabalarının yapılması dünya tarihini değiştiren gelişmeler arasında yer almaktadır.

 

Bu Yazıyı Paylaş