TCK Kapsamında Kanunu Bilmemek Mazeret Sayılır mı?

TCK Kapsamında Kanunu Bilmemek Mazeret Sayılır mı?

Toplumumuzda bilerek ya da bilmeyerek birçok insan kanuna aykırı davranışlar sergiliyor. Bu davranışların bazıları ise Türk Ceza Kanunu kapsamında suç teşkil ediyor. Peki kanunu bilmeden yapılan bu davranışların hukuken yaptırımı var mıdır?

Kanunu Bilmemek Mazeret Sayılır mı? Bu soru herkesin bilmesi gereken ve özellikle hukuk fakültesi öğrencilerine de ilk öğretilen ana kurallardan biridir. ‘’Kanunu bilmemek mazeret sayılmaz.’’ Yani yaptığınız davranış hukuka ve kanuna aykırı ise ve bunu kanuna aykırılığını bilmeden yaptıysanız dahi hukuki sonuçlarına katlanmak zorundasınız.

Bu yazımda özellikle Türk Ceza Kanunu (TCK)kapsamında; suç sayılan ancak çoğu kişinin farkında olmadan yaptığı ve suç olduğunu bilmediği davranışlardan da bahsetmek istiyorum. TCK’nın 4. Maddesine göre: ‘’ Ceza kanunlarını bilmemek mazeret sayılmaz.’’ Toplumumuzda hukuki okur yazarlığın artması gerektiğinin nedenlerinden biri de bu maddedir bence.

Gerek müvekkil çevremde gerekse özel çevremde gözlemlediğim, suç olduğunu ya da hukuka aykırı olduğunu bilmedikleri hatta günlük hayatta da olağan bir davranış olarak yapılan bazı davranışlardan örnek vermek istiyorum.

 

Başka Kişiye Ait Telefon Numarasını Yaymak veya Başkalarına Vermek

Telefon numaramız bize ait olan kişisel veri niteliğindedir. Bu nedenle her ne kadar doğal bir eylem olarak görülse de; kişinin rızası olmadan telefon numarası başkaları ile paylaşılmamalıdır. Aksi halde TCK 136. Maddede düzenlenen verileri hukuka aykırı olarak verme suçu oluşabilir. Bunun da yaptırımı; 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasıdır.

 

İntihar Etmeyi Düşünen Kişiye Şaka Yoluyla da Olsa Destek Verici Söz Ya da Davranışta Bulunmak

İntihar deyince filmlerin ya da dizilerin etkisiyle olsa gerek aklıma bir binanın çatısına çıkmış insan görüntüsü geliyor. Tabi ki bunu gören meraklı kalabalık ile birlikte. Bu kalabalık içerisinde işin eğlencesinde olan birinin olduğunu düşünelim ki filmlerde de olur. ‘Atla da görelim.’’ gibi şaka ile karışık bir söz söylenebilir. İşte bu söz şaka amacıyla söylenmiş olsa bile TCK md 84 kapsamında intihara yönlendirme suçunu oluşturuyor.

Ya da şaka değil de; gerçekten intihar etmek isteyen birine teşvik edici söz söyleyen ya da yardım eden, kararını kuvvetlendiren kişi de aynı suçu işlemiş olur. Yaptırımı ise 2 yıldan 5yıla kadar hapis cezasıdır. Bir de intihar gerçekleşirse ceza 4 yıldan 10 yıla çıkmaktadır ki; intihar ölümle sonuçlanmasa bile suç işlenmiş olur.

 

2. El Araçlarda Düşürülen Km Sorunu!

 

Havaya Silahla Ateş Etmek

Özellikle düğünlerde, eğlencelerde sıklıkla yapılan bu davranışın yapılmaması gerektiği konusunda toplumumuzda bilinç artmış olsa da maalesef halen üzücü haberler ile yapıldığını öğrenmekteyiz. Bu silahtan çıkan kurşunun birisine isabet etmesi sonucu elbette suç oluşur ancak hiçbir şey olmamış olması durumunda suç oluşmaz mı? Oluşur. TCK md 170/1 de düzenlenen genel güvenliği kasten tehlikeye sokma suçu oluşur. Bunun yaptırımı da 6 aydan 3 yıla hapis cezasıdır.

 

Yukarıda belirttiğim örnekler aklıma ilk gelenler. Daha birçok bilmeden yapılan ve olağanlaşmış suç oluşturan davranışlar mevcut. Eğer ilginizi çektiyse bir sonraki yazımda devam edebilmem için bana haber verin olur mu.

Burada yazmamın bir nedeni de hukuki okur yazarlığın artmasını istememdir. Bu nedenle öğrenmek istediğiniz konularda da bana ulaşabilirseniz bir sonraki yazılarımda o konulara değinmekten mutluluk duyarım.

Bu Yazıyı Paylaş
Buse Pamuk Biçer

Buse Pamuk Biçer

Aytink.com Yazarı // Avukat