Spor Meraklıları İçin Film Önerileri

Spor Meraklıları İçin Film Önerileri

Paylaş

Bu listemizde, sporun hırsını, azmini, kazanma arzusunu ve mağlubiyetini en iyi şekilde yansıtan filmleri sizler için derledik. Spor meraklıları için film önerileri:

1- Unutulmaz Titanlar – Remember the Titans (2001)

1790’lerde Virginya’da ırkçılık baş göstermiş ve Herman Boone bu zaman dilimi içerisinde bir Amerikan futbol koçudur. Irkçı düşüncelerin yüksek düzeyde olduğu bir Amerikan futbol takımına koç aranmaktadır. Bu takımda ırkçı tavırlar sergileyen, klmlik sorunları yaşayan liseliler yer almaktadır. Takımın başına Herman Boone’un gelmesi, bu yaşanan kişilik bunalımlarının derinlerine inip insanların karakterlerini sorgulayacaktır.

2- Koç Carter – Coach Carter (2005)

Eskiden başarılı bir basketbol oyuncusu olan Ken Carter, mezun olduğu Richmond Lisesinden gelen koçluk teklifini kabul eder. Koç Carter oyuncularının sahada kazananlar olmasının yanında, sınıflarında da çok başarılı olmalarını istemektedir. Bundan dolayı tüm oyuncularını, ortalamalarını 2.3’ün üzerinde tutacaklarına, sınıfta en ön sırada oturacaklarına ve tüm derslere gireceklerine dair bir sözleşme imzalamaya zorlar. İş disipline geldiği zaman koç Carter tamamen acımasızdır, kondisyonun ve defansın her zaman hücumdan önemli olduğunu savunmuş ve takımını da bu yönde çalıştırmaya başlamıştır. Programı işlemiştir, takım sezona müthiş bir başlangıç yapmış ve her şey çok iyi gitmektedir. Ta ki oyuncuların akademik ilerleme raporları gelinceye dek…

3-Zafere Doğru – Glory Road (2006)

Kırk yıl önce Don Haskins, bir tür asker toplama yoluna çıkarak en yetenekli siyah ya da beyaz adamı bulmak ister. Yedi siyah ve beş beyaz 1965-66 Texas Batılı Madenciler efsanesini oluştururlar. Oyun alanında sahne aldıklarında yeri geldiğinde alay dahil edildikleri halde vazgeçmemişlerdir. Başa çıkılması zor tuhaflıklarla yüz yüze geldikleri halde Haskins ve Madencileri bir araya gelip bir ekip oluştururlar. Amaçları Milli Şampiyonluğu elde etmektir. Karşılarındaki güç ise Kentucky’dir. Kolay olmayacaktır ama zafer yoludur bu.

4- Gol – Gaol I II III (2005)

Meksikalı ve futbol aşığı olan Munez çok küçük yaşlarından beri top peşinde koşturmaktadır. Henüz çok küçük yaştayken Meksika sınırından ailesi ile birlikte kaçarak Amerika’ya kaçak olarak yerleşirler ve sonradan resmileşirler. Hayatında ulaşmak istediği en büyük hayali sevilen ve sayılan bir futbol yıldızı olmak ancak bu uğurda çok fazla fedakarlık yapması gerekecektir. Üstüne üstlük babası onun top peşinde koşturacak bir serseri olmasını istemez. Munez bir gün yine futbol oynarken eski bir futbolcu tarafından fark edilir ve önemli bir takımda seçmelere katılmasını sağlar. Seçmeleri oldukça zorlu geçen Munez artık pes etme noktasına kadar gelecektir fakat en büyük hayali için bu kadar çabuk pes etmemesi gerektiğini de bilmektedir. Genç adama hayatta belki de bir kez gelecek bir fırsat gözükmüştür ve bunun için en büyük mücadeleyi vermesi gerekmektedir. Hiç azalmayan hırsı ve tutkusu ile bu hayalini gerçekleştirmeye hazırdır. Futbolcu olmasını istemeyen babası içinse kendi içerisinde çok büyük savaşlar verecektir…

5- McFarland (2015)

Deneyimli bir koç olan Jim White, hayatında bir süredir bazı problemlerle mücadele etmektedir. Yaşadığı birtakım talihsiz olaylardan dolayı California’nın en fakir bölgelerinden olan McFarland’a yerleşir. Jim White burada, genç lise öğrencilerinin spora olan yatkınlıklarını keşfeder ve onların saklı kalmış potansiyelini ortaya çıkartmak ister. Gençleri bir yarışmaya hazırlayan White, onlara hayatlarının fırsatını da sunacaktır. Daha önce Tek Başına (North Country) filmiyle tanıdığımız Niki Caro’nun yönetmen koltuğuna oturduğu yapımın başrolünde usta oyuncu Kevin Costner yer alıyor.

6- Rüzgarın Oğlu – Race (2016)

Stephen Hopkins’in yönetmenliğini yaptığı Joe Shrapnel ve Anna Waterhouse’un kaleme aldığı Race 1936 yılında Berlin Olimpik Oyunları’nda 4 adet altın madalya kazanan atlet Jesse Owens’ın hayatına odaklanıyor. Tarihin en iyi atleti olmak için çıktığı yolda efsanevi bir yıldız olan ve 1936 Olimpiyatları’nda Adolf Hitler’in Ari üstünlüğü görüşüne karşı mücadele ederek dünya sahnesine çıkan Jesse Owens’ın gerçek ve etkileyici hikayesine tanık oluyoruz.

7- Milyonluk Bebek – Million Dollar Baby (2004)

Frankie Dunn ringlerde yaşadığı yıllar boyunca müthiş dövüşçüler yetiştirmiştir. Öğrencisi olan boksörlere öğrettiği en önemli ders ise kendi hayatı için de temel kabul ettiği, herşeyin üzerinde kendini korumaktır. Onu kızından soğutan ve uzak tutan acı deneyimi yüzünden uzun zamandır hiç kimse ile yakın olmamaya çalışmaktadır. Tek arkadaşı Scrap, onun spor salonuna göz kulak olmakta ve kaba dış görünümünün altında 23 yıldır yakasını bırakmayan bir affedilme beklentisi olduğunu bilmektedir ve bir gün Maggie Fitzgerald spor salonuna gelir.

8- Cinderella Man (2005)


“Cinderella Man” lakabıyla tanınan ünlü boksör James J. Braddock’un gerçek yaşam öyküsüne dayanan film, Braddock ve ailesinin ABD’deki Büyük Ekonomik Kriz yıllarında yaşadığı sıkıntılı yılları ve verdikleri büyük yaşam mücadelesi. Yoksulluğun, açlığın ve işsizliğin hüküm sürdüğü bir dönemde James Braddock, ailesini açlığa mahkum etmemek için dövüşmüş ve dünya ağır siklet boks şampiyonluğuna kadar yükselmişti.

9- Zafere Hücum – Rush (2013)

976 yılında gerçekleşen Alman Grand Prix yarışında Niki Lauda’nın kullandığı Ferrari ikinci round’un sonunda yaşadığı bir sorun nedeniyle yarış dışı kalır ve birincilik ezeli rakibi James Hunt’a gider. Bu kaza sonrasında Lauda yaralanır; aradan geçen altı haftanın ardından olağan hırsı ve öfkesiyle pistlere geri döner. İki yarışçı arasında italyan Grand Prix’i ile başlayan mücadele diğer yarışlarda katlanarak devam eder. Hedef dünya şampiyonluğudur…
Avusturyalı F1 yarışcısı Niki Lauda ve İngiliz rakibi James Hunt arasındaki dillere destan rekabeti konu alan film, Formula 1’in altın döneminde, 1970’lerde geçiyor.

10 – Hayatımın Maçı – The Greatest Game Ever Played (2005)

20. yy ın başında genç bir golfçü olan Harry Vardon şampiyon bir golfçüye dönüşür ama o olağanüstü yeteneklerine rağmen İngiliz centilmenliğine aykırı izler taşımaktadır. 12 yıl sonra, genç bir amerikalı, Francis Coumet, aynı önyargıya karşı savaşmak zorunda bırakılmıştır, ve bu şans kendine amerikan açıkta en büyük idolüne karşı yarışma şansı yaratmıştır.

Bu listede yer almayan bir çok efsane film bulunmakta. Ancak bu liste kişisel öneri niteliğinde olduğu için bir çok kült film es geçilmiş durumda. Yine de buradaki bir çok filmin sizlere keyifli dakikalar sunacağını düşünüyorum. İyi seyirler..

 

Bu Yazıyı Paylaş