Sosyal Medyanın Güvenilir Olmamasının 5 Nedeni!

Sosyal Medyanın Güvenilir Olmamasının 5 Nedeni!
Erdem Güç

Paylaş

Sosyal medyanın güvenilir bilgi ve içerik konusunda çok da güvenilir olmadığını bilmek kullanıcılar için oldukça önemli.

Sosyal medyanın güvenilir bir bilgi kaynağı olup olmadığı konusunda pek çok tartışma var. Özellikle kaynağının belli olmadığı anonim hesaplar tarafından servis edilen bilgi ve haberler gündemi gereğinden fazla meşgul edebiliyor. Bu yazımızda sosyal medyada gördüklerimizi zihin süzgecimizden bir kaç defa geçirmemiz için 5 nedeni sıraladık.

1- Sosyal Medya Trolleri

Aslında onlar sadece sosyal medyada değil internetin hemen her yerinde olan tiplerdir. Tek amaçları, sosyal medyada gündeme gelmek veya getirmektir. Bunun için her yolu denerler. Ancak bunu yaparken diğer kullanıcıları oldukça fazla derecede rahatsız ederler. Hoşgörü ve ahlaki değerleri yok sayarlar. Gerçek hayatlarında yapamadıkları, olamadıkları ne var ise burada o kişi olmaya çalışırlar. Ancak onların en büyük görevi sosyal medyada şişirilmiş gündem yaratmak ve yalan yanlış şeyler yazmaktır. Bkz: “Bordo Klavyeliler”, “her şeye yorum yazanlar”, “Fan”, “militan”, “sosyal muhtar”

 

2- Sahte Beğeniler ve Şişirilmiş Takipçi Sayıları (Like Farms – Bot) 

Orijinal adı “like farm” olan ve yüz binlerce sahte beğeni üreten bu düzenekler sosyal medyanın güvenilirliğini bir kez daha sorgulatıyor. Tek bir bilgisayara bağlı olan yüzlerce telefon para karşılığında videolar izleyip, beğeni yağdırıyor ve takipçi sayısı arttırarak yeni yeni sosyal medya fenomenleri ortaya çıkarıyor. Bu cihazların en yoğun kullanıldığı alanların başında instagram ve Twitter gündem geliyor.

 

3- Kaynağı Belirsiz Bilgiler ve Üzerinde Oynanmış Görseller

Sosyal medyadaki içeriklerin güvenilirliği oldukça büyük bir sorun. Son dönemdeki örneklerini Arakan’da katliam var şeklinde servis edilen fotoğraflarda gördüğümüz bu tip olaylar sürekli yaşa biliyor. Bir dönem Facebook üzerinden kopyala yapıştır yapılarak yayılan kullanıcı sözleşmesi yalanı de yine bu akımın ürünüdür.

 

4- Gerçeklik ve Nitelik Sorunu

Sosyal medyadaki kullanıcıların kimliği ve niteliği konusunda büyük bir güven problemi var. Nefret söylemleri, küfürler ve hakaretler… Belki de küçük bir çocuğun bilinçsizce yazdığı yazılar. Kullanıcı adı ve profil resminin arkasındaki bilinmezlik. Mahkemeye verince “abici” “ablacı” kesilen, kardeşim yazmış diyen niteliksiz kimseler.

 

5- Gerçek Hayatınızı Etkileyebilen Sorunlara Yol Açması

Sosyal medyanın güvenilirliği konusunda belki de en can sıkan madde. Çocuk istismarcıları, sapıklar ve takıntılı tipler. Bu kimselerin adeta mesken yeri haline gelen taglar ve hesaplar. Son günlerde acı tecrübeler yaşadığımız bu konu belki de sosyal medya kullanırken güvenliğin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

 

Bu Yazıyı Paylaş