Sonbahar Depresyonu Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Öneriler

Sonbahar Depresyonu Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Öneriler

Paylaş

Bütün sene yazın gelmesini bekleyen ve yaz ayları boyunca tatili hiç bilmeyenler için kötü haber. Sonbahar beraberinde Sonbahar depresyonu da getiriyor. Çoğumuz hayatımızdaki bu değişime bir isim veremesek de bir şeylerin değiştiğinin farkına varırız.

Havaların soğuması, gün ışığı alma süremizin kısalması, havanın erken kararması, içimizde  küçük karamsarlıkların başlamasına neden olabiliyor. Bu ruh hali değişimine sonbahar depresyonu ya da mevsimsel depresyon adı veriliyor. Peki Nedir bu sonbahar depresyonu?

Sonbahar depresyonunun belirtileri nelerdir?

Mevsim değişikliğine bağlı olarak saç dökülmeleri, iştahsızlık, mide problemleri, baş ağrısı gibi rahatsızlıklar görülebilir. Ve genellikle her yıl aynı dönemde tekrar eder.

Aynı zamanda sıkıntı, çaresizlik duygusu, neşesiz ve sinirli bir ruh hali, uykusuzluk çekme ya da yoğun olarak uyuma isteği, sabahları yorgun ve bitkin uyanma, hareketlerde yavaşlama, geçmişe dönük pişmanlık ve suçluluk duyguları görülebilir.

Depresyon tanısıyla tedavi edilenlerin %65’ini sonbahar depresyonu yaşayanlar oluşturmaktadır. Bu bakımdan tüm depresyon vakaları içinde en sık görülen türüdür.

Sonbahar depresyonunun sebepleri nelerdir?

Sonbaharın ve kışın gelişiyle birlikte güneş ışınlarının azalması hormanları ve uyku düzenini etkileyerek biyolojik saatin bozulmasına neden oluyor. Bir başka sebep ise güneş ışığının azalması sebebiyle beyindeki kimyasal maddelerin salgılanmasında sorunlar oluştuğu ve bu sorunların kişiyi depresyona açık hale getirdiği öne sürülmektedir. Her iki halde de yeterli güneş ışığına çıkmamanın sebep olduğu düşünülüyor.

Mevsimsel depresyonun kadınlarda görülme sıklığı ve nedenleri

Depresyon geçirme riski tüm insanlar için %15′ tir. Ancak bu oran kadınlar açısından bakıldığında %25 gibi yüksek değerlere yaklaşmaktadır. Kadınlardaki bu oranın yüksek olması hormonal değişiklikleri daha yoğun olarak yaşamaları gösterilmektedir. Bir diğer nedeni ise hamilelik ve doğum gibi biyolojik faktörlerdir. Ayrıca kadınların taşıdığı ev içi sorumlulukların da depresyonu ve özellikle bu türünü tetiklediği düşünülmektedir.

Öneriler

Tedavide en önemli kuralın uzmanların önerilerine uymak ve uygulanan tedaviyi kararlılıkla sürdürmek olduğu unutulmamalıdır.

Depresyonla mücadele ederken uygulanabilecek basit ama etkili yöntemler:

-Mevsimsel depresyonun ortaya çıktığı kış ayları içinde bir tatil fırsatı yaratmak.

-Açık havada yürüyüşlere çıkmak.

Bu Yazıyı Paylaş
Ebru Öztürk

Ebru Öztürk

Aytin.com Yazarı // Okul Öncesi Öğretmeni - Uzman Öğretici