Sinetink: Siyah Beyaz Film Sevenler İçin Öneriler

Sinetink: Siyah Beyaz Film Sevenler İçin Öneriler

Paylaş

Sinema filmlerinin ilk örneklerinde teknik imkanlar dolayısıyla sıkça rastladığımız siyah beyaz film türlerinden hem eski hemde günümüzde özel olarak uygulanmış örneklerini sizler için derledik..

Sinetink: Siyah Beyaz Film Sevenler İçin Öneriler Listesi:

 

12 Öfkeli Adam – Twelve Angry Men

Sinema tarihinin belkide en önemli yapıtlarından bir tanesi. Gerek konusu, gerek çekim teknikleri olsun dört dörtlük bir yapım.1957 yapımı 12 Öfkeli Adam filminin yönetmen koltuğunda Sidney Lumet ismi bulunuyor. Reginald Rose’un oyunundan uyarlanan filmin konusu suçluluğu kesin gözüyle bakılan bir adam hakkında karar verecek olan 12 jüri üyesinin uzun soluklu tartışmaları. Çünkü o üyeler arasından birisi hala ikna olmamıştır.

 

Yedi Samuray – (Shichinin No Samurai)

Akira Kurosawa’nın başyapıtı olan Yedi Samuray filmi de kesinlikle izlemeniz gereken filmler arasında yer alıyor. Zira filmin yönetmeni olan Kurosawa filmin senaryo ve kurgu aşamalarına da dahil olarak dönemin çekim tekniklerinin sınırlarını oldukça zorlamış. Barbarlar tarafından sürekli yağmalanan köylüler çareyi köyü korumak için samuray tutmakta ararlar. Ancak bu durum düşündükleri kadar kolay olmayacaktır.

 

Schindler’in Listesi – Schindler’s List

Oskar Schindler isimli Alman bir iş adamının 2. Dünya Savaşı sırasında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve 1100 Yahudi’nin hayatta kalmasına yardım etmesini konu alıyor. Gerçek bir hikayeden sinemaya uyarlanan film, Steven Spielberg’in ustalık eseri olarak gösterilmekte ve ona Oscar kazandırmıştır.

 

Yüzbaşı – Der Hauptmann

2. Dünya Savaşı artık bitmek üzeredir. Almanya yıkımın eşiğindedir ve Nazi askerleri korkudan etrafa kaçışmaktadır. Bunlardan biri de ölümden dönen Willi Herold isimli bir askerdir. Nazi askeri Herold bulduğu subay üniformasını giyerek bulunduğu yerden kaçar ve insanları yüzbaşı olduğuna ikna ederek zamanla gerçekten bu kimliğe bürünür. Gerçek kişilerin hikayelerinden esinlenerek sinemaya aktarılan The Captain filmi askeri düzen içerisinde ezilirken birden güç sahibi olan Willi Herold’ın hikayesini izliyoruz ..

 

Modern Zamanlar – Modern Times

Modern Zamanlar ya da Asri Zamanlar, 1936 ABD yapımı romantik komedi filmidir. Özgün adı Modern Times olan film Türkiye’deki ilk gösterimlerinde Asri Zamanlar adıyla da gösterilmiştir. Filmin yapımcısı, senaryo yazarı, yönetmeni ve başrol oyuncusu Charles Chaplin ‘dir.

İyi Geceler İyi Şanslar – Good Night, and Good Luck

E.R. Murrow, Amerikan tarihinin gizli kahramanlarından birisi. Son derece tehlikeli bir çağda, Soğuk Savaş yıllarında çalışmış ve hayatını gerçekleri söylemek üzerine temellendirmiş bir gazeteci. George Clooney, ikinci yönetmenlik denemesinde önemli bir konuya el attı ve projenin altından başarılı bir şekilde kalktı. Karşımızda son derece önemli bir yapım var. Hem dönem filmi anlamındaki çabası hem de ele aldığı konuya yaklaşımı ile. Venedik Film Festivali de bu çabayı son derece önemli ödüllerle destekledi.

 

Kazablanka – Casablanca

Kasablanka, hem unutulmaz bir aşk filmi klasiği olarak hem de Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın unutulmaz oyunculukları ile kült olmuş bir yapımdır. 2. Dünya Savaşı sırasında Fas’ın Kazablanka kenti, Hitler’den kaçan Avrupa’lılarla rengarenk, çeşitli bir görünüm kazanmıştır. Rick Blaine karakteri, şehrin en popüler barını işletmektedir. Bir gün eski aşkı Ilsa, direniş lideri kocası Victor Laszlo ile birlikte gelir. Rick, Ilsa ve Victor’un şehirden kaçmalarını sağlayabilecek tek kişidir.

 

Turist Ömer

Turist Ömer 1964 ile 1973 yılları arasında çekilen bir dizi komedi filminin kurgusal karakteridir. Karakter Sadri Alışık tarafından oynanmıştır. Turist Ömer ilk kez Hulki Saner tarafından çekilen Helal Olsun Ali Abi filminde göründü.

 

Bu Yazıyı Paylaş