Sıkılmadan İzleyebileceğiniz Belgesel Önerileri

Belgesel Önerileri yazımızda, bilim, coğrafya ve uzay gibi pek çok alanda hazırlanmış yapımları derledik.

Belgesel Önerileri Listesi:

Cosmos: Bir Uzay Serüveni

2014 yılının başlarında TV-PG tarafından yapımı üstlenilen bu harika belgeselin ilk sezonu toplam 13 bölümden oluşuyor. Neil deGrasse Tyson’ın sunumunu yaptığı Cosmos Bir Uzay Serüveni isimli belgesel bilmediğimiz ve tahmin bile edemeyeceğimiz şeyleri bizlere en iyi şekilde aktarıyor. Evrenin bile var olmadan öncesi hakkında bir şeyler bilmek istemez miydiniz? Cosmos İngilizcede Evren anlamına gelmektedir. Yunan dilinde ise Kainat anlamını taşır.

 

Gizli Krallık

Mini TV serisi olarak yayınlanan Gizli Krallık Belgeseli İMDB’den aldığı 8.7 puanı ve Stephen Fry’nin başarılı seslendirmesi ile dikkat çekmeyi başaran yapımlardan biridir.Çok küçük canlı varlıkların anlatıldığı bu belgesel ile çok güzel vakit geçirecek ve büyük haz alacaksınız. Gizli Krallık belgeselini izlediğinizde anlatılan her şeyin çok küçük olduğunu göreceksiniz ama onlar aslında küçük dünyalarında devasa büyüklüğe sahipler.

 

Human Planet

BBC’den 8 bölümlük harika bir belgesel serisi olan Human Planet – İnsan Gezegeni, İMDB’de 9,3 değerinde 7000’den fazla oy kullanılan bir belgesel olarak puanını koruyor. Gezegenimiz üzerinde yaşayan tüm canlılara göre her koşulda hayatta kalmayı zekası ve becerisiyle başarabilmiş tek varlık… İnsan…

 

Home

Luc Besson’un yapımcılık desteğiyle büyük bir bütçe ayrılarak çekilen belgesel türdeki aile ve dram filmi olarak 5 Temmuz 2009 tarihinde Türkiye’de görücüye çıkmıştır. Kendi gezegeniniz ile randevunuz var sloganını kullanan belgeselde Gökyüzünden Dünya’nın Görünüşü adlı kitaptan uyarlanarak gezegenimize kırılgan ve bir o kadarda duygusal bir bakış açısıyla yaklaşılıyor.

 

Frozen Planet

Hayallerinizin ötesinde bir yolculuğa hazır mısınız? Buzulların hüküm sürdüğü Kutup bölgesinde yavaş yavaş yok olmaya mahkum olmuş bu Dünya içerisinde, güçlülerin hayatta kaldığı ve bazı zamanlarda yüreğimize dokunan sahnelere şahitlik edeceğiz. 3 yıl gibi bir sürede tamamlanan belgesel muhteşem görselleri ile 3 farklı kıta da çekilmiştir. Ana konu olarak kutuplarda geçen 4 mevsimi konu alan Belgeselde, fok balıkları, penguenler, katil balinalar, kuşlar, bizonlar, kurtlar, kutup ayıları ve çeşit çeşit deniz canlısını görkemli müzikler eşliğinde seyrediyoruz…

 

Morgan Freeman ile Evrenin Sırları

Morgan Freeman’ın sunduğu ve yapımcılığını üstlendiği Evrenin Sırları veya Diğer bir değiş ile Kainatın Sırları adlı belgesel 2010 yılında başlamış olup 10 adet 40-45’er dakkalık bölümlerden oluşmaktadır. Sean Carroll ve Michio Kaku’nun da yer aldığı belgeselin IMDB puanı ise 8,9’dur. Kimilerinize göre abartılı gelebilecek bir belgesel olabilir kimilerinize ise büyüleyici gelebilir…

 

Matematikten Nasıl Nefret Ettim?

Sadece kelimesi bile bazılarımızın korkmasına sebep olan matematik gençlerin ve çocukların genelde hep korkulu rüyası olmuştur. Matematiğin ne kadar işe yaramaz ve gereksiz bir şey olduğunu düşüyor ve hatta nefret ediyorsanız belki de haklısınız… Dünya devi Google’ın 200 milyar değerinde ki algoritması bile tamamen matematik üzerine kuruluyken ve Dünya üzerinde bu kadar büyük bir öneme sahipken nasıl oldu da matematik sevgisizlikten acı çeker hale geldi?

 

Meru

Yapılan büyük duvar tırmanışı oyunlarında Meru Dağı’nda bulunan Köpekbalığı Yüzgeci’ne çıkmak yarışmanın en büyük ödülüdür ve bunu yapanlar ölümü göze almış demektir. Himalayalar çervesinde son 30 yılda en fazla başarısızlık elde edilen yerdir burası…

 

Dünya: Muhteşem Bir Gün

Konuşmacı olarak Robert Redford’un bulunduğu belgeselde, gezegenimizin farklı noktalarındaki canlıları ve doğa olayları anlatılmaktadır. BBC’nin ünlü belgesel dizisi Planet Earth’ın devamı şeklinde kurgulanan belgeselin yönetmenliği Richard Dale ve Lixin Fan’e aittir.

 

İmparatorun Yolculuğu

Antartika dendiğinde, hemen herkesin aklına ilk gelenler soğuk, zor hayat şartları ve ıssızlık olsa gerek… Ama 20. yüzyılın başlarında tanımaya başladığımız pengulerin hikayesini izledikten sonra artık kafamızda yeni tanımlamalar belirecek.