Sanal Bellek Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yükseltebilirim?

Sanal Bellek Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yükseltebilirim?
Sosyal Medya

Özkan Tarkan

Yazar // Aytink
Radyo Programcısı, Sigortacı
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...
Özkan Tarkan
Sosyal Medya

Paylaş

Sanal Bellek Nedir ? Bilgisayarınızın RAM‘ini sabit diskinizdeki geçici alanla birleştirir. RAM azaldığında, sanal bellek, RAM‘deki verileri disk belleği dosyası adı verilen bir alana taşır. Verilerin disk belleği dosyasına taşınması ve gerektiğinde buradan alınması, bilgisayarınıza ilgili işi tamamlamak için gereken miktarda RAM sağlar.

Bilgisayarınızda bir programı çalıştırmak veya işlemi yapmak için gereken rasgele erişim belleği (RAM) yoksa, Windows onun yerine sanal bellek kullanır.

Sanal bellek, bilgisayarınızın RAM öğesini sabit diskinizde geçici alanla birleştirir. RAM azaldığında sanal bellek, verileri RAM’dan disk belleği dosyası denilen bir alana taşır. Verilerin disk belleği dosyasına taşınması ve gerektiğinde buradan alınması, işi tamamlamak için gerekecek miktarda RAM sağlar.

 

Sanal belleğin azaldığını belirten hata iletileri alırsanız, bilgisayarınızdaki programları çalıştırabilmek için daha fazla RAM eklemeniz veya disk belleği dosyanızın boyu

tunu arttırmanız gerekebilir.

Sanal Bellek Boyutu enaz Fiziki Bellek ( Ram ) ‘in 3/1 kadar olmalıdır.

Sanal Belleği Nasıl Yükseltebilirim?

Bilgisayarım – Sağ tık – Özellikler – Gelişmiş Sistem Ayarları – Gelişmiş – Performans ayarları seçin.Gelişmiş Seçeneğini Seçin.Sanal bellek – değiştir Orda önerilen olarak sizin ram mikatırınıza göre miktar söyleyecektir o miktarı girip bilgisayarı yeniden başlattığınızda yükseltmiş olcaksınız.

 

 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=ymbRsHBf-lM]

Bu Yazıyı Paylaş