Samsung Galaxy S9 ile Neler Değişti?

Samsung Galaxy S9 2018 yılının en çok merak edilen telefonlarının başında geliyor. İşte telefona dair detaylar:

Galaxy S9 ve Galaxy S9+ tasarım olarak bir önceki model olan S8 ile oldukça benzer. Telefonun arka kısmında göze çarpan ilk değişiklik parmak izi tarafında olmuş. Bir önceki modelde oldukça eleştirilen parmak izi okuyucunun konumu değiştirilmiş. Yeni modelde daha aşağıda konumlandırılan parmak izi okuyucunun kamera ile karıştırılmasının önüne geçilmeye çalışılmış.

Yeni modelde ön plana çıkan bir diğer önemli değişiklik, çift kamera özelliğinin sadece Galaxy S9+ modeline getirilmiş olması. Galaxy S8 ve Galaxy S8+ modellerinin her ikisinde de tek kamera bulunmaktaydı. Bu noktada Apple’ın plus modellerini ön plana çıkarmak için yaptığı tercihe benzer bir yol izlendiği acıkça görülüyor.

İki model arasındaki ayrım sadece kamera ile sınırlı tutulmamış, bellek konusunda da iki model arasında fark bulunuyor.  S9 4 GB Ram ile gelirken Galaxy S9+ 6GB model sunacak. Böylece iki model arasındaki fark daha da belirginleştirmiş olacak. Yine iki model arasındaki önemli farklarından birisi de bataryadaki kapasite fark olacak. S9 modeline 3000 Galaxy S9+ise 3500 mAh batarya yer alacak.

S9 modelinde Exynos 9810 işlemcisi yer alacak. Bu yeni işlemcinin daha önceki modele göre daha uzun pil ömrü sunacağı söyleniyor. Yine performans artışı da bir diğer detay. Cihazın kamera arayüzünde de önemli iyileştirmeler yapılması bekleniyor.

Teknik Özellikleri

Ekran: S9’da 2.960×1.440 ve 5,8 inç Super AMOLED Infinity Display ekran yer alırken,  S9+ ise 6,2 inçlik Infinity Display ekran yer alıyor.

İşlemci: Amerika’da Snapdragon 845 yer alan cihazın ve diğer bölgelerde Exynos 9810 ile geleceği biliniyor.

Ram ve Depolama: S9+’da 6 GB RAM ve 128 GB arttırılabilir hafıza yer alacak, S9’da 4 GB RAM ve 64 GB arttırılabilir hafıza yer alacak.

Kamera: S9’da 12 MP çözünürlük sunan Tek kamera, S9+da 12 MP çözünürlüğünde çift kamera yer alacak.