Osman Hamdi Bey: Türkiye’nin En Pahalı Tablosunu Yapan Adam

Osman Hamdi Bey: Türkiye’nin En Pahalı Tablosunu Yapan Adam

Paylaş

Osman Hamdi Bey, Türk resminin en pahalı tablosu olan “Kaplumbağa Terbiyecisi” eseriyle ön plana çıkmaktaydı. Ta ki Osman Hamdi Bey‘in 1880 yılında tamamladığı “Kuran Okuyan Kız” isimli tablosu, 26 Ekim 2019 tarihinde 6 milyon 315 bin 62 sterline satılarak, bir rekora imza atana kadar. Aynı zamanda figür ağırlıklı resmin Türkiye’deki öncü ismi olarak bilinir.

Osman Hamdi Bey sadece bir ressam değildi. Aynı zamanda hem arkeolog, hem de eğitimci kimliği bulunmaktaydı. Bir dönem müzecilikte yaptı ve çağdaş Türk kültürünün gelişmesinde önemli bir rol oynadı.

Osman Hamdi Bey ‘in Hayatı..

30 Aralık 1842 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Osmanlı’nın önde gelen paşalarından Edhem Paşa olan Osman Hamdi Bey’in sanata olan merakı öğrencilik yıllarında başladı. Babası onun hukuk okumasını istediği için Paris’e gönderdi. Orada bulunduğu dönemde Paris Güzel Sanatlar Okulundaki resim derslerine katılma fırsatı buldu. Dönemin ünlü isimleri olan Boulanger ve Gerome gibi isimlerden resim dersi aldı. 1867 yılında düzenlenen II. Paris Dünya Sergisi’ne katılarak gümüş madalya kazandı.

1849 yılında Bağdat Valiliğine “Vilayet Umurcu Ecnebiye Müdürü” olarak atandı. Daha sonra istanbul’da Teşrifatı Hariciye’de görevlendirildi. Osmanlı’da pek çok bürokratik görevde bulunan Osman Hamdi Bey’in en son görev yeri isi 1877’de atandığı Altıncı Dairei Belediye (Beyoğlu Belediyesi) Müdürlüğüdür. Yani Osmanlı tarihinin ilk belediyesi olan yer.

Müze, Eğitim ve Arkeoloji..

Kültürel anlamda etkinlik kazanmaya başladığı ilk yer İstanbul Arkeoloji Müzesidir. 1881 yılında bu göreve atanan Osman Hamdi Bey, bu müzenin ilk Türk müdürü olarak da tarihe geçmiştir. Bu durum, daha önceki dönemlerde yabancıların hakim olduğu müzecilik alanda yeni bir dönemin habercisi olma niteliğini de taşır.

Ülkedeki tarihi eserlerin bulunması ve tasnif edilmesi konusunda oldukça büyük uğraşlar vermiştir. Aralarında Nemrut Dağı, Sayda, Rakka, Boğazköy, Alacahöyük, Rodos, Kadeş gibi yerlerin bulunduğu pek çok bölgede kazı çalışmaları başlatmıştır. Bu kazılarda elde ettiği başarıları pek çok kitap ve bilimsel makalede yayınlayarak önemli keşiflere imza atmıştır.

Eğitim alanında ise, İstanbul’da sanat eğitimi veren bir okul açılmasıyla ilgili çalışması olmuştur. Daha önceki dönemlerde askeri okullarda verilen bu eğitimin sivilleştirilmesi için yoğun mesai harcamıştır. Bu okul günümüzde Mimar Sinan Üniversitesi olarak anılmaktadır.

Resim..

Türk resmi açısından bakıldığında, insan figürü üzerine yaptığı çalışmalar oldukça önemlidir. Paris’te okuduğu yıllarda o dönemin egemen akımı olan Oryantalizm’den etkilenmiştir. İşlediği konulara bakıldığında gelenekçi bir tutum sergilediği görülen Osman Hamdi Bey’in resimlerindeki figürler genelde doğu tarzı kıyafetler içerisindedir.

Figürün çevresindeki atmosfer ise Osmanlı mimarisi hakimdir. Kadınların resme konu olmasında da öncü olan Osman Hamdi Bey’in resimlerinde kadın figürü tıpkı erkekler gibi ele alınmıştır. Bazı resimlerinde kadınları şehirli ve modern görünümlü şekilde resmettiği de görülmektedir.

Başlıca Eserleri ..

Kaplumbağa Terbiyecisi
Kaplumbağa Terbiyecisi

Eserleri arasında öne çıkan “Kaplumbağa Terbiyecisi”, Aralık 2004’de açık arttırmaya çıkarıldı. Türk resim sanatının en yüksek bedeline çıkan fiyatla Suna Kıraç-İnan Kıraç Vakfı kuruluşu Pera Sanat Müzesi açık arttırmayı kazandı. Uzun süre en pahalı tablo unvanını elinde bulunduran tablo Osman Hamdi Bey’in 1880 yılında tamamladığı “Kuran Okuyan Kız” isimli tablosu, 26 Ekim 2019 tarihinde 6 milyon 315 bin 62 sterline satılarak, bir rekora imza atana kadar..

Kuran Okuyan Kız

Tüm Eserleri:

Arzuhalci (1910)
Kur’an Tilâveti (1910)
Naile Hanım Portresi (1910)
Şehzade Türbesinde Derviş (1908)
Silah Taciri (1908)
Beyaz Entarili Kız (1908)
Kahvedeki Bozayı (1908)
Kaplumbağa Terbiyecisi (1906)
Mimozalı Kadın (1906)
Feraceli Kadınlar (1904)
İlahiyatçı (1902) ve (1907)
Pembe Başlıklı Kız (1904)
Yaşlı Adam Önünde Çocukların Mezarları (1903), Orsay Müzesi, Paris[18]
Mihrap (1901)
Türbe Ziyaretinde İki Genç Kız I (1890)
Türbe Ziyaretinde İki Genç Kız II (1890)
Cami Önündeki Kadınlar (1882)
Kız-Tevfika (1882)
Vazo Yerleştiren Kız (1881)
Leylak Toplayan Kız (1881)
Gebze Manzara (1881)
Haremden (1880)
İki Müzisyen Kız (1880)
Çarşaflanan Kadınlar (1880)
Kahve Ocağı (1879)
Kökenoğlu Rıza Efendi (1871)
Çıplak (1867)
Eşi Naile Hanım (?)
Halı Satıcısı (?)
Gebze’de Çoban Mustafa Paşa Külliyesi (1980’ler)
Yeşil Cami Önü (1882)

Bu Yazıyı Paylaş