Neden Yapıyoruz? Geleneklerin ve Ritüellerin Tarihsel Kökeni..

Neden Yapıyoruz? Geleneklerin ve Ritüellerin Tarihsel Kökeni..
Ebru Öztürk
Sosyal Medya

Paylaş

Hepimiz geleneksel olarak bu ritüelleri yapıyoruz. Peki damada tuzlu kahve verilmesi, ölü evinde helva pişirilmesi, Doğum gününde pasta kesilmesinin “neden?” yapıldığını hiç merak ettiniz mi?

İşte sıradan geleneklerin tarihi…

Cenaze evinde neden helva yapılır?

Aslında bu geleneğin temeli Orta Asya Türk inancına dayanıyor. Orta Asya Türkleri’nde un ya da irmiği kavurma esnasında çıkan kokunun ölünün ruhuna gittiğine inanılırdı. Koku ölünün ruhuna giderken kalan helvanın hanede bulunan insanları beslediğine inanılır. İslam inancında ise; ölen kişinin kabir azabı hafiflesin gibi temennilerle helva pişirilir.

Nikahtan sonra neden nikah şekeri verilir?

Bademli rengarenk nikah şekerlerini bilmeyen yoktur. Bu gelenek aslında Japonya ve Çin arasındaki savaşta ortaya çıktı. Savaşın son bulmasını isteyen Budist rahipler, askerlere şeker dağıtarak hem savaşa engel olmuş hem de iki toplum arasındaki evliliklere de neden olmuştur.

Orta Doğu ülkelerinde nikahta badem şekeri sunma geleneği ise evlilikte ki acı tatlılığı anlatmak için kullanılıyor.

Damada neden tuzlu kahve verilir?

Evlilik sürecinin erkeği en zorlayan kısımlarından biri de tuzlu kahve. Aslında damada verilen tuzlu kahvenin nedeni eski zamanlara dayanıyor. Eskiden görücü usulü evliliklerde genç kızın damadı beğenip beğenmediğinin göstergesi Türk kahvesi idi. Gelin adayı gelen damat adayını beğeniyorsa kahvesini şekerli yapardı. Bir şekilde gelin adayının mesaj verdiği bu ritüel günümüzde damat adayının sadakati ve gelin adayını ne kadar sevdiğinin göstergesi olarak tuzlu kahveyi gayet normal bir şekilde içmesi şeklinde yorumlanıyor.

Yeni Doğum sonrası neden lohusa şerbeti verilir?

Doğum yapan bir kadının evine gidildiğinde lohusa şerbeti içmeyen yoktur. Daha faydalı ya da bilinen diğer içecekler olmasına rağmen lohusa şerbetinin verilme nedeni ise Türklerin eski inançlarına dayanıyor. Ancak lohusa şerbetinin içinde bulunan tarçın, karanfil, zencefil, havlıcan, zerdeçal, yenibahar, kakule ve şeker annenin sütünün çok gelmesi için de faydalı olduğuna inanılıyor.

Düğünlerde neden pasta kesilir?

Düğünlerin pasta kesme seremonisi antik çağlara kadar ulaşıyor. Antik Roma’da buğday ve arpadan hazırlanan ekmek gelinin başının üzerinde kırılırdı. Böylece evlenecek çiftlere iyi şans getirileceği düşünülürdü. Bu görüntünün ardından gelinle damat ‘conferratio’ ismi verilen özel bir yemekle birlikte bu ekmekten yer böylece iyi şansın geleceğine inanılırdı. Daha sonra kalan kırıntılardan davetlilerde yer ve iyi şans böylece burada bulunan herkese yayılırdı. 17.yüzyılda ise bu gelenek günümüz gelin pastası ile popülerliğini korudu.

Doğum günlerinde neden pasta kesilir?

Doğum günü ritüelleri Mısır tarihine dayanıyor. Ancak pasta kesme geleneği Antik Yunan’da başlıyor. Mitoloji’de Ay Tanrıçası Artemis’in yeniden doğuşu üzerine her ayın altıncı gününde günümüz pastasından daha farklı olan pasta kesme ritüeli gerçekleşirdi. Pastanın üzerinde bulunan mumlar Ay ışığını sembolize ederdi. Yani mum üflenirken Mitoloji’ye göre göklerde yaşayan Tanrı’ya dualar ve dilekler iletilirdi. Şimdi mum üflemeden önce dilek dileme ritüeli buradan kaynaklanıyor.

Bu Yazıyı Paylaş