Nazar İnancı Ve Nazar Boncuğu Hakkında Bilinmeyenler

Nazar İnancı Ve Nazar Boncuğu Hakkında Bilinmeyenler
Ebru Öztürk
Sosyal Medya

Paylaş

Nazarlık binlerce yıl boyunca farklı kültürlerde kullanılan bir simge olarak önemini korudu. Peki “kem göz” inancı ve ondan korunmak için mavi Nazar boncuğu nasıl ortaya çıktı?

Dünyada mistik kötü güçlere, kem gözlere karşı nazarlık en yaygın koruyucu olarak işlev görmüştür.

Kem gözün nasıl ortaya çıktığını anlamak için önce Nazar boncuğu ile kem göz arasındaki farkı anlamak gerekir. Göz şeklindeki nazar boncuğunun “kem göze” karşı koruyucu görevi gördüğüne inanılır. Kem gözün ardında yatan şey kıskanma ve imrenme duygusudur.

Yunan filozofu Plutarkhos kendisine göre buna bilimsel bir açıklama getiriyordu: insan gözü, kimi zaman küçük çocukları veya hayvanları öldürebilecek güçte, gözle görülmez bir Işın yayıyordu. Karadeniz’in Güney’inde yaşayan bazı insanlarda ise nazar daha güçlüydü. Daha çok mavi gözlü insanların nazarına inanılıyordu. Bu ise mavi gözün Akdeniz’de genetik bakımdan az rastlanan bir durum olmasına bağlanıyor.

Nazarın aslında bakışları nazar getiren kişi açısından da bir lanet olduğuna inananlar var. Örneğin eski bir Polonya masalında, sevdiklerine nazar değmesin diye kendi gözlerini çıkaran bir adamdan söz ediliyor.

Bir bakışın bu kadar lanet getirebileceği inancı öyle yaygındı ki bu antik medeniyetleri ondan korumak için arayışlara yöneltip nazar boncuğunu gündeme getirdi.

 Neden Mavi?

Ege adaları ve Anadolu’daki cam Nazar boncukları doğrudan cam üretiminin gelişmesi ile ilgiliydi. Mavi renk ise Mısır’daki yüksek oksitli sırlı kilden kaynaklanıyor. Bakır ve kobalt karışımlı kil fırınlanınca mavi renk alıyor.

Bu Yazıyı Paylaş