NASA’ya Göre Uzay Araştırmaları Sayesinde Hayatımıza Giren 10 Teknoloji

NASA geçtiğimiz günlerde resmi tumblr hesabından yayınladığı bir yazıda, uzay araştırmaları sırasında geliştirilip gündelik hayata uyarlanan 10 teknolojiyi sıraladı.

NASA’ya Göre Uzay Araştırmaları Sayesinde Hayatımıza Giren 10 Teknoloji

1- Dijital Fotoğraf Makinesi Sensörleri

Günümüzde en çok kullandığımız teknolojilerin başında gelen dijital fotoğraf makinesi sensörleri telefondan, DSLR fotoğraf makinelerine sayısız cihazda kullanılıyor. Uzay görevleri sırasında daha küçük ebatlı bir fotoğraf makinesi ihtiyacı dijital sensör teknolojisinin gelişmesine neden olmuştur.

2- Zenginleştirilmiş Bebek Gıdaları

NASA tarafından finanse edilen araştırmacılar, Mars misyonları için yaşam desteği geliştirirken, bebek gelişimi için önemli bir rol oynayan bir omega-3 yağ asiti için doğal bir kaynak keşfetti. Bu keşif, piyasadaki bebek mamalarının %99’unda uyarlanarak kullanılmakta.

3- Uçak Kanadı Tasarımları

NASA mühendisleri tarafından geliştirilen  ve “kanatçıklar” olarak adlandırılan yukarı kanat uçları gibi temel aerodinamik ilerlemeler, modern uçaklar arasında her yerde bulunur ve yakıt maliyetlerinde milyarlarca dolar tasarruf sağladı.

4- Hassas GPS

GPS teknolojisindeki en önemli gelişmelerden birisi de düşük sapmayla konumun belirlene bilmesidir. Günümüzde yol tarifi almak ve buluşma yerlerine giderken kullandığımız bu teknolojide NASA araştırmacıları önemli bir rol oynamış.

5- Hafıza Köpüğü

Uzay aracı içerisinde konforlu bir alan yaratmak için tasarlanan bu köpükleri bugün,  minderler yatak, sandalye, kanepe, araba ve motosiklet koltukları, ayakkabı gibi ürünlerde kullanılmakta.

6- Uluslararası Arama ve Kurtarma Sistemi

Denizciler, pilotlar ve dağcılar gibi kaybolma riski taşıyan meslek gruplarının kullandıkları arama kurtarma sistemlerinin tasarlanması da yine uzay araştırmaları sırasında yapılmış

7- Kamyon Aerodinamiğindeki İyileştirmeler

 

8-Binalar ve Köprüler için Amortisörler

9- İleri Su Filtrasyonu

10- Görünmez Diş Telleri

 

Kaynak: https://nasa.tumblr.com/