Mükemmeliyetçilik Mutsuzluk Sebebi mi?

Mükemmeliyetçilik Mutsuzluk Sebebi mi?
Ethem Enes Elmalı
Son Yazılar Ethem Enes Elmalı (Tümünü Gör)

Paylaş

Mükemmeliyetçilik kavramını kısaca ‘kusursuza ulaşma’ çabası olarak tanımlayabiliriz. Mükemmeliyetçi kişiler genellikle kendilerine kendi potansiyellerinin üstünde aşırı yüksek hedefler koyarlar ve bu hedeflere ulaşma konusunda endişe yaşamaya başlarlar. Kusursuza ulaşma çabası içinde olan bu kişiler başarısızlığa aşırı şekilde odaklanır ve başarılı taraflarını görmezden gelirler. En iyiyi yapma çabasıyla mükemmeliyetçiliği karıştırmamak gerekir, mükemmeliyetçi kişiler hiçbir zaman ve hiçbir koşulda hata yapılmaması gerektiğine inanırlar. Mükemmeliyetçiliğin kişiden kişiye değişen farklı tarafları vardır. Gordon H. Flett ve Paul L. Hewitt (2002) üç çeşit mükemmeliyetçilik tanımlamıştır:

• Kendine yönelik: Ulaşılması olanaksız ve gerçek dışı standartlar belirleme eğilimi. Kişi kendisine son derece yüksek
beklentiler dayatır, hata kabul etmez ve sürekli olarak kendisini eleştirir.

• Başkasına yönelik: Belirlenen gerçek dışı ve yüksek standartlara başkalarının uymasını bekleme eğilimi. Bu kişiler başkalarına iş veremezler, yaptıklarını beğenmez, sürekli hata bulurlar. Genellikle öfke ve doyumlu ilişki kuramama sorunları vardır.

• Sosyal beklentiler: Başkalarının kendilerinden ulaşılması olanaksız beklentileri olduğu inancı. Bu kişiler çevrelerinden onay ve takdir görmek için çok yüksek standartlara ulaşmaları gerektiğine inanırlar. Genellikle öfke, standartlara ulaşamadıklarında depresyon ve başkaları tarafından yargılanma korkusu duyduklarında da sosyal kaygı sorunları vardır.

Ve bu tanımlardan yola çıkarak mükemmeliyetçiliğin belirtilerini şöyle sıralayabiliriz; Hata yaptığınızda kendinize aşırı yükleniyor ve en ufak bir başarısızlıkta kendinizi değersiz görüyorsanız, Başarılarınızdan çok başarısızlıklarınıza odaklanmaya eğilimliyseniz, Çoğunlukla yeterince iyi olmadığınızı düşünüyorsanız, Tüm işleri en iyi şekilde yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız, En iyiye odaklanma nedeniyle işleri zamanında bitirme sorunu yaşıyorsanız, Yaptıklarınızla ilgili tatmin olmuyorsanız, Bütün bu bilgiler ışığında diyebiliriz ki mükemmeliyetçi olmak kaygı ve endişeye neden olur ve insanı psikolojik olarak yıpratır. Aşırı mükemmeliyetçi kişiler zamanla depresyona girmeye başlar ve sürekli mutsuz olmaya meyillidir.

Peki, mükemmeliyetçilikten kurtulmanın yollar nelerdir?

• Beklentilerinizi düşürmeye çalışın. Beklentileri ne kadar düşürürseniz hataları o kadar az görürsünüz. Hatalara değil doğrulara odaklanın. Kendinizi pozitif düşünmeye alıştırın.

• Hedeflerinizi kendi potansiyelinize göre belirleyin. Potansiyelin çok üstünde kusursuz hedefler belirmek hayal kırıklığına sebep olur. Kendi potansiyelinizi doğru tespit edin ve mantıklı hedefler belirleyin.

• Standartlarınızı genişletin. Belli kalıplar içinde kendinizi kısıtlamayın. Bir işi yapmanın mutlaka farklı yolları da vardır her yönteme açık olun.

• Hatalarınızı kabullenin. Hata yapmanın gelişmek ve ilerlemek için gerekli olduğuna inanın. Hata yapmadan hiçbir başarıya ulaşılamaz. Hatasız olmak yerine hatalarınızdan ders almayı öğrenin ama hatasız olmaya çalışmayın.

 

Bu Yazıyı Paylaş