Mucit Kadınlar ve Hayatımızı Kolaylaştıran Buluşları

Mucit Kadınlar ve Hayatımızı Kolaylaştıran Buluşları

Paylaş

Mucit sözlük anlamı olarak; yeni bir buluş ortaya koyan, icat eden kimse anlamına gelmektedir.  Ataerkil olarak yetişen bir toplumda en çok duyduğunuz kelime ise şüphesiz ‘bilim adamı’ olmuştur.

Peki günümüzde kullandığımız birçok şeyin aslında kadınların icat ettiğini ve onların maharetli ellerinden çıktığını biliyor muydunuz?

1- Bulaşık Makinası – Josephine Cochrane

Bulaşık makinaları kadın – erkek fark etmeden herkesin kurtarıcısı olan bir icat olmuştur. 19. yy’da birçok kadın işini kolaylaştıracak bir makinanın hayalini kurup onu icat etmek istemiştir elbette. Ancak bunu başarabilen isim Josephine olmuştur. 1985’de patenti alan mucit, 1889’ da tarihin elektrikle çalışan ilk bulaşık makinesini yaptı. Josephine , hizmetçisinin değerli porselenlerini yıkarken kırmasına sinirlenmiş ve bulaşık makinasını icat etmeye karar vermiştir. Musluktan aldığı yüksek basınçlı suyu, içindeki raflara dizilmiş bulaşıkları temizlemek için kullanıyordu. Bu icadını otellere ve restoranlara sattı.

 

2- Bilgisayarların Annesi – Grace Hopper

Amiral Dr. Grace Murray Hopper, matematikçi ve ABD donanması üyesidir. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Hopper Harvard’ta çalışmaya başlamış ve burada IBM-Harvard Mark 1 isimli ilk zengin donanımlı bilgisayarı geliştirmek üzerine çalışmıştır. Programlama dillerinin sayısal olduğu dönemde insanların kendi dillerini kullanarak kod yazabilmeleri için ‘cobol’ isminde evrensel yazılım dilini geliştirdi. Yazılım hatalarına verilen ‘bug’ ismi de ilk olarak Dr. Hopper tarafından kullanıldı. Ulusal Teknoloji Madalyası dahil birçok ödül alan Dr. Hopper, 30 üniversiteden de fahri doktora aldı.

 

3- Testere | Tabitha Babbitt

1800’lerin başlarında, odun testerelerini kullanabilmek için en az iki kişiye ihtiyaç duyuluyordu. Tabitha ise bunun daha kolay bir yolu olması gerektiğini düşünerek, 1813’te kolları sıvadı ve dünyanın ilk daire testeresini insanlığa armağan etti.

 

4- Gizli Haberleşme Sistemi | Hedy Lamarr

Kariyerine siyah-beyaz film dönemine adını yazdırmış bir aktris olarak başlasada hayatı Hitler’in dostu bir silah tüccarı ile evlenme ile şekil değiştirdi. Avusturya’da büyüdü , evlendikten sonra eşinin isteği ile oyunculuğa ara verdi. Onun iş toplantılarına giderek, gelişmiş silahlara merak saldı ve ardından bu konuda çalışmaya başladı. Bir süre sonra eşinden kaçtı ve ABD’ye gitti. Tekrar oyunculuğa başladı. Sinema eleştirmenleri tarafından dünyanın en güzel kadını olarak nitelendirildiğinde setlerden arta kalan vakitlerinde müzisyen komşusu George Antheil ile nefret ettiği Naziler tarafından hedefi değiştirilemeyecek torpidolar üretme üzerine çalışmalar yapıyordu. Otomatik piyanoların çalışma prensibinden etkilenen ikili, ‘frekans atlamalı yayılı spektrum’ teknolojisini geliştirdi. Bu teknoloji, torpidoyu yönlendiren telsize ait frekansların sürekli değişmesini sağlamaktadır. Gizli haberleşme sistemini Nazilere karşı kullanılsın diye geliştirdi ancak, savaş sırasında hiç kullanılmadı. Gizli Haberleşme Sistemi’ni 1941′de patentledi.

 

5- Tek Kullanımlık Bebek Bezi- Marion Donovan

Çocuk yetiştirmediğin zorluğunu yaşamış ABD’li bir girişimcidir.  İlk olarak, su geçirmeyen ve de sızdırmayan bir çocuk bezi geliştirdi ve 1949’da Boaters ismiyle bunun satışına başladı. Takvimler 1961’e geldiğinde ise insanlığa en büyük armağanı olan tek kullanımlık bezleri geliştirdi ve bunu da Pampers ismiyle patentledi.

 

6- Otomobil Sileceği | Mary Anderson

1900’lerin başlarında, kar veya yağmur yağdığında, sürücüler sürekli otomobillerini durdurup camları temizlemek zorunda kalıyordu. Mary otomobillerin bir hayli az olduğu 1903’te, sileceği icat etti. Bazı insanlar Anderson’ın bu buluşuna dikkat dağıtıcı olabileceğini öne sürerek karşı çıktılar ancak bu icat tüm otomobillerde standart haline gelmişti bile. Yağmurlu havalarda kendisine teşekkür etmeyi unutmuyoruz

 

7- Çelik Yelek | Stephanie Kwolek

Günümüzde kullanılan kurşun geçirmez yeleklerin yapımında kullanılan ve güçlü bir malzeme olan ‘’ Kevlar’ı ‘’ icat etti. Kevlar , günümüzde asma köprü kablosu, kask, kayak ve fren balatası , itfaiyeci çizmeleri, uzay araçlarının yapımında ve çok çeşitli alanlarda kullanılıyor.

 

8- Jeanne Villepreux-Power – Akvaryum

Doğa bilimci olan Jeanne Villepreux-Power , deniz yaşamını incelemeyi kolaylaştırmak için ‘ akvaryumu ‘ icat etmiştir. Günümüzde kullanım amaçları hobisel olsa da o dönemlerde yapılan çalışmaları kolaylaştırmıştır.

 

9- Margaret E. Knight – Kese Kağıdı

Knight, kese kâğıdı için gerekli olan kağıt parçalarını kesmek, katlamak ve yapıştırmak görevini üstlenecek olan bir makine icat etmiştir. İcat ettiği bu ürünün patentini 1871 yılında almıştır. Ayrıca patenti kendisine ait olan 26 ürünü daha vardır.

10- Sarah Breedlove / Madam C. J. Walker

Yaşadığı dönemde kadınlarda çok sık rastlanan saç dökülmesi ve kafa derisi hastalıklarını gözlemleyen Breedlove , yaptığı deneyler sonucunda ‘’ Madam C. J. Walker ’’ isimli ürünü geliştirdi ve çoğu kadının derdine deva oldu.

11- Virginia Apgar

Virginia Apgar aslında bir anestezi uzmanıdır. Ancak girdiği doğum ameliyatlarında bebeğin detaylı kontrol edilmediğini gözlemledi. Kontrol sisteminin sistematik hale getirilmesi için geliştirdiği skorlama sistemini 1952 yılında dünyaya tanıttı. Apgar, bebek sağlığı üzerine geliştirdiği tekniklerle Columbia Üniversitesi’nde profesör ünvanını alan ilk kadın.

 

12- Daksil | Betty Nesmith Graham

Sayfalarca yazı yazdığınızı ancak ufak bir yerde hata yaptığınızı düşünün. Tüm yazdıklarımızı bir kenara atmak yerine yaptığımız sihirli bir dokunuş nasılda hayatımızı kurtarıyor değil mi ? Graham mutfağında mikser ile hazırladığı bir karışım yapmış ve 1958’de patentini almıştır.

 

13- Katlanır Yatak | Sarah E. Goode

Günümüzde bayılarak satın aldığımız yeni moda ürünler aslında sandığımız kadar yeni değilmiş. Goode bu icat için 1885 yılında patent başvurusu yapmıştır. Kullanılmadığında kaldırılabilme ve gizlenme özelliğine sahip. Yatak kullanıldığında ise, yatağı saklayan kabin, kitaplık ya da başka amaçlarla kullanılabiliyor.

 

14- Bebek Taşıma Aparatı | Ann Moore

Günümüzde sıklıkla kullandığımız ana kucağının tarihi aslında 1960 lara dayanıyor. Batı Afrika’da Barış Gücü hemşiresi olarak çalışan Moore Afrikalı kadınların bebek taşıma şekillerinden etkilenmiş ve uzun denemelerden sonra sırt çantası ile fikrini birleştirerek bebek taşıyıcı “Snugli”yi geliştirdi.

 

15- Patricia Bath

Patricia , New York Üniversitesi’nde çalışmaya hak kazanmış ilk siyahi bilim insanıdır. 1981 yılında lazer kullanarak katarakta hızlı ve acısız bir tedavi yöntemi geliştiren Bath, bu icadıyla aynı zamanda medikal alanında patent alan ile Afroamerikan kadın ünvanını almıştır.

Bu Yazıyı Paylaş