Motivasyon İçin Pozitif Olun

Motivasyon İçin Pozitif Olun

Ethem Enes Elmalı

Yazar // Aytink
Sigortacı // Kişisel Gelişim Yazarı
Ethem Enes Elmalı

Son Yazılar Ethem Enes Elmalı (Tüm Yazıları)

Paylaş

Pozitif düşünce denilince genellikle Polyannacılık olarak anlaşılıyor halbuki pozitif düşünmek körü körüne Polyannacılık oynamak, hayata toz pembe bakmak değildir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre insan beyninin negatif düşünme eğilimi daha fazladır. Bir günde zihnimizden yaklaşık 60.000 düşünce geçer ve bu düşüncelerin %80’inin negatif düşünce olduğu tespit edilmiştir.

Pozitif bakış açısına sahip olan kişi hayata gerçekçi bir gözle bakar, zayıf ve güçlü yönlerini tespit eder. Burada önemli olan olumsuz yönleri de görmek ama olumlu yönlere odaklanmak ve geliştirmektir. Şunu unutmayın başarıya giden yolda pozitif düşünce bir amaç değil sadece araçtır. Pozitif düşünce sizi başarıya giden yolda motive eder ve hedeflerinize daha hızlı ulaşmanızı sağlar. Ama sadece ben pozitif biriyim demekle pozitif olunmuyor. Pozitif olabilmek için bazı yöntemlerden bahsedelim.

 

Hedefinizi Belirleyin

Başarıya giden yolda sizi motive edecek en önemli unsur hedefinizdir. Mutlaka açık ve net bir şekilde tanımlayabildiğimiz hedefiniz olsun. Hedefiniz için günlük tutun ve hedefinizi mutlaka yazın. Hedefinize ne kadar sürede ulaşmanız gerektiğini belirleyin ve bunları aşama aşama yazın. Bu yazma işlemi motivasyonunuzu arttıracak ve sizi sürekli zinde tutacaktır.

 

İnancın Gücünü Kullanın

Motivasyon için inanç şart. Her şeyden önce başaracağınıza yürekten inanın ve bu konuda tereddütleriniz varsa onları kafanızdan silin. Tereddütlerin motivasyonunuzu düşürmesine izin vermeyin. Gerçek inancın adı ‘adanmak’tır. Adanmak işin delisi olmaktır. Bir işin delisi oldunuz mu, ona olan inancınızı kimse kıramaz ve bu inanç sizi sürekli motive eder. İşin delisi olun ve yürekten inanın!

 

Korkularınızla Yüzleşin

Korkularınıza karşı nasıl hareket edeceğinizi bilirseniz korkularınız motivasyonunuzu arttırır. Korkularınızla temasta olun, korkularınızdan saklanmak özgüveninizi düşürür. Korkularınızı inkar etmeden onların üzerine gidin ve yapmaktan korktuğunuz şeyi yapın! Bu en başta çok zor gibi görünebilir ama korktuğunuz şey her neyse onu yapmayı bir kere başardığınızda özgüven patlaması yaşarsınız. Kazandığınız bu özgüven motivasyonunuzu arttırır ve pozitif düşünmenize yardımcı olur.

 

Savaşmaktan Vazgeçmeyin

İşçi Sanders’in hikayesini duymuş olabilirsiniz. Bir otoyolun kenarında lokantası olan Sanders otoyolun kapatılması yüzünden iflas noktasına gelir. Elindeki tek sermayesi bir piliç tarifidir! Evet, yanlış okumadınız sadece bir piliç tarifi. Bu tarifi başka lokantalara satıp onlardan prim almak için lokantaları dolaşmaya başlar. Hiç kimse Sandres’in tarifini almak istemez. Sandres tam 1000. lokantaya geldiğinde artık umutsuzluğa kapılır. Ama hayallerinden vazgeçmez ve 1002, 1003, 1004 derken sonunda beklediği şey olur ve 1009’uncu lokanta sahibi teklifi kabul eder. Ve ‘Kentucky Fried Chicken’ efsanesi yazılmaya başlar. Şu anda dünya binlerce şubesi olan KFC tabelasındaki o tonton amcanın adı Harland Sanders! Hayallerinizden asla vazgeçmeyin, onlar için savaşın çünkü bu savaş sizi sürekli motive edecektir, eğer bir gün motivasyonunuzu kaybederseniz Sanders’i hatırlayın!

Bu Yazıyı Paylaş