Minimalizm nedir? Minimalist Bir Yaşam Nasıl Sürülür?

Minimalizm nedir? Minimalist Bir Yaşam Nasıl Sürülür?

Paylaş

Minimalizm nedir?

Kavram olarak minimalizm, Fransızca’dan gelen “minimum” sözcüğünden türemiştir. Minimum ise, bir şey için gerekli olan en az miktar olarak tanımlanmaktadır. Minimalizm’in tam olarak bir sözlük tanımı bulunmasa da bazı düşünürler bu kavramı tanımlamaya çalışmışlardır. Örneğin Hegel’ e göre; sade ama basit olmayan, yalın ama yayvan olmayan bir güzellik anlayışıdır. Sade ve basit kelimeleri çoğu zaman birbirleri yerine kullanılan kelimeler olsa da özünde farklı iki kelimedir. Basit, yapılması veya anlaşılması kolay olarak tanımlanırken, sade ise süsü ve gösterişi olmayan anlamına gelir.

Minimalist Yaşam Nasıldır?

Hızla değişen teknolojiye yetişme çabamız, istediğimiz her şeye çok kolay ulaşabiliyor olmamız, başkalarının sahip olduklarına bizimde sahip olmamız gerektiği ve “benim onlardan ne eksiğim var !” düşüncesi ile bizi her şeyi tüketen, elimizdekilerden asla memnun olmayan, istifçi bireyler haline getirmiş olması minimalist bir yaşamı tercih etmemiz için başlıca sebepler arasında aslında. En basit haliyle ebeveynler daha küçük yaşta bir çocuğun mutlu olması için bir bebek, bir araba yetecekken onlara sürekli yeni çıkan oyuncakları alarak evlerini küçük bir oyuncak dağına çevirebiliyorlar.  Tabi birde sonra her yere oyuncaklar dağıldığı için kızıyorlar. Böylece çocuklar daha küçük yaşta gereksiz eşya kalabalığını ebeveynlerinden görerek, reklamlardan izleyerek ya da ellerinden düşürmedikleri telefon – internet kullanımı ile öğrenebiliyorlar. Bu durum onları geleceğin en büyük istifçisi olmaya doğru sürüklüyor belki de.

Hayatınıza şöyle bir bakın;

Belki bir valiz eşya hayatımızı idame ettirmemize yetecekken bizler aynı kazağın üç farklı rengini alıyoruz. Her kıyafetimize uyacak ayakkabı, çanta ve kemerimiz var. Mutfak dolaplarımız kapakları kapanmayacak şekilde tabak ve bardak dolu. Özellikle de evlerimizde adı ‘ vitrin ’ olarak geçen dolaplarımızda sadece misafirler için ayrılmış senelerce özenle saklanmış ve ev halkının artık onlardan bir haber olduğu eşyalar …

Bu durumlar bir süre sonra biz bilincinde olmasak bile büyük sorunlara sebep olabiliyor. Eşyalar ile aramızda duygusal bağlar medyana gelebiliyor, bir şey kaybolduğunda ya da sattığımızda yoğun üzüntü yaşıyoruz. Tabi cebimizden sürekli eksilen paralarımız ise bir başka olumsuz nokta oluyor.

 

Peki bu minimalist yaşam felsefesini hayatımızda nasıl uygularız ?

Elbette bu bir günde “ben karar aldım hadi bakalım bütün eşyalarımı atıyorum artık” şeklinde gerçekleşecek bir durum değil. İlk olarak minimalist yaşama hayatınızda fazla bulduğumuz şeyleri belirleyip bir listesini oluşturmakla başlayabilirsiniz.

Fazla kıyafet ve eşyanız varsa bunları ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz başka bir kimseye verebilir ya da ikinci el ürün satımı yapılan ve günümüzde popülerlikleri artan uygulamalara yükleyerek bütçenize bir katkı sağlayabilirsiniz. Bu azalımı sadece eşyalarınızda değil mutfağınızda hatta tükettiğiniz gıdalarınızda da uygulayabilirsiniz. Sürekli sağlıksız gıdalar tüketiyorsanız bunları azaltarak daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilir, belki bir gün yerim diyerek aldığınız ve sadece buzdolabında duran ürünleri azaltarak da buzdolabınızı rahatlatabilirsiniz.

Bu ayrımları yaparken kendimize soracağımız sorular neler?

  • Bu ürünü en son ne zaman kullandım, tekrar kullanır mıyım ya da ne sıklıkla kullanıyorum?
  • Bu ürüne gerçekten ihtiyacım var mı?
  • Bu ürünü tekrar temin etme durumum nedir?

Sorular hazır peki ya sen?

Minimalizm felsefesinin özü “Less is more” yani “az çoktur” demektir. Kullandığın ürünlerin sayısı azaldığında düşüneceğin şeylerde azalacaktır. Örneğin; yarın nasıl bir kombin oluştursam? gibi kendini daha az strese sokacak ve artan boş zamanlarını da kendini farklı alanlarda geliştirmek, hobi edinmek ya da kendine vakit ayırmak için kullanabileceksin. Hazırsan başlayalım ne de olsa denemesi bedava.

Bu Yazıyı Paylaş