Bu mesaj Apple cihazları anında çökertiyor!

Özkan Tarkan

Özkan Tarkan

Editör // Aytink
Radyo Programcısı, Bankacı
Kendim için araştırır sizin için paylaşırım
Özkan Tarkan

Apple cihazlar da oldukça ilginç bir problem keşfedildi. Öyle ki Hint diline ait tek karakterlik bu mesajın gönderildiği Mac ve iOS cihazlar birkaç saniye içinde çöküyor. Üstelik WhatsApp, Facebook Messenger ve mail uygulamalarına ise erişim engelleniyor.

Mobile World arafından tespit edilen hata yalnızca iPhone’ların yanı sıra iPad ve Mac’leri de etkiliyor. Öyle ki -70 milyon kişi tarafından konuşulan- Telugu diline ait Hint dili karakteri, mesaj olarak gönderilen herhangi bir Apple cihazını çökertiyor. Daha önceki karakter bazlı işletim sistemi hataları gibi bu yeni problem de herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilir.

Telugu dili Apple cihazları nasıl çökertiyor? Düzeltmenin yolu ne?

Karakteri içeren mesaj alınıp okunduğunda karakter direkt olarak iPhone’larda, iPad’lerde, Apple Watch’lardai Mac’lerde ve Apple’ın iOS Springboard’unu çalıştıran Apple TV’lerde çöküşü tetikliyor. Uygulamalar karakteri yüklemeye çalışıyor ancak başarısız oluyor. Sonuç itibariyle karakter kaldırılıncaya kadar uygulama düzgün çalışmayı reddediyor.

Soruna neden olan iletiyi silmek için en kolay yol, başka birinden çöken uygulamaya mesaj göndermesini istemek. Zira böylelikle bildirime doğrudan geçiş yapmanız ve karakteri içeren tüm satırı silmeniz mümkün hale geliyor.

Üçüncü parti uygulamalar kilitleniyor

Diğer taraftan bu karakter MacOS sürümleri için Safari ve Mesajlar’ın yanı sıra iMessage, Slack, Facebook Messenger, WhatsApp, Gmail ve iOS için Outlook gibi üçüncü parti uygulamaları devre dışı bırakabiliyor. Telegram ve Skype kullanıcılarının ise hatadan etkilenmediğini belirtelim. Apple, iOS 11.3’ün piyasaya sürülmesinden önce güncellemeyle sorunu çözmeyi planlıyor.

Bitdefender Antivirüs uzmanları Telugu karakterini içeren mesajların açılmaması konusunda uyarıyor. Kötü niyetli kişiler hatayı Apple kullanıcılarını e-posta veya mesajlaşma yoluyla hedeflemek için ya da açık bir sosyal platformda spam yoluyla toplu kaosa dönüştürmek için kullanabilir. Dikkatli olmakta fayda var.