LG UF7787 43″ 4K TV Artıları ve Eksileri

LG UF7787 43″ 4K TV Artıları ve Eksileri

Paylaş

Bu yazıda yaklaşık bir yıldır aktif şekilde kullandığım LG’nin UF7787 4K Tv modeli üzerine artı ve eksi yönleri ile değerlendirmeye çalışacağız. Özellikle son dönemde hayatımıza hızlı bir şekilde giren 4K TV’lerin önemli temsilcilerinden olan LG’nin bu medline ilişkin gözlemlerimiz:

LG UF7787 43″

+ Yönler..

+Televizyonun Dış görünüşü ve inceliği göze hitap ediyor. Özellikle köşe ayaklar yerine dengeli ve estetik bir ayaklık tercih edilmiş. (Uzun tv ünitesi gerektiriyor)
+ Televizyonun parlak ve canlı bir ekranı olduğunu söyleyebiliriz. Görüntü kalitesi de oldukça tatmin edici. Detay verme noktasında çok başarılı. Yetkili arkadaştan karar vermek için bana gösterdiği 3 tv de de aynı videoyu oynatmasını istedim. Ekstra bir istek olmasına rağmen sağ olsun hemen çözdü.
+Bağlantı noktası olarak 3.0 destekleyen usb portu olması veri akış hızı açısından önemli bir avantaj. HDMI 2.0 da bulunuyor.
+ Smart Tv kullanan eş dost çevrenin şikayetlerini bildiğim için akıllı olsa ne olur olmasa ne olur düşüncemi WebOs 2.0 ile değiştirdiğimi açıkça söyleyebilirim. HDMI ile her tv akıllıdır diyerek güne başlamıştım. Televizyonun işletim sistemi film ve dizi sitelerinde gayet akıcı ve yeterli bir performans sunduğunu test edince fikrim değişti. (Bu performsta İnternet hızı da çok önemli etken)
+ İnternet hızı noktasında sorun yaşamadım. Fiber 50 mbit internetin imkanlarından faydalanma noktasında hiç bir sıkıntı çekmedi .. Wifi de kopma ve yavaşlama yaşamadım. Youtube 4K videolar çok hızlı ve akıcı bir şekilde izlenebiliyor.
+ Kumanda işlevsel ve pratik bir kullanım sunuyor. Kullanmak için astronot olmak gerekmiyor. Kullanımı oldukça basit ve son kullanıcı odaklı. Alt modellerinde bu kumanda olmadığı söylendi. Bu tarz bir üründe feda edilecek bir avantaj olmadığını söylemeliyim.
+ Genel olarak Fiyat / Performans noktasında başarılı bir ürün aldığınız hissi benim için en önemli artı. Bu devirde her kuruşun hakkını almak önemli .

– Yönler

– Televizyonun en önemli eksiklerinden birisi olarak TrueMotion olmayışından olduğunu düşündüğüm ve özellikle hareketli sahnelerde yaşanan anlık bozulmaları gözlemledim. Film ve hd kanallarda görmedim ama normal tv yayınında çok bariz. 4K ya dönüştürme işlemi sd kanallarda pek işlemiyor …
– Özellikle Beyaz yoğunluğu olan sahnelerde zaman zaman titremeler ( SD Yayınlar için geçerli bir durum. Film ve HD de bunu hiç yaşamadım)
– Belki de tüm 4k tvlerin ortak sorunu olan içerik sıkıntısı ve TR Karasal Yayın Kalitesinin bir kaç kanal dışında Tüplü tv için yapılıyor olması günlük kullanımda büyük dez avantaj.
– Zaman zaman denk geldiğim kanal geçişinde yaşanan yavaşlama ve takılmalar. Bir de kanal düzenleme işlemi gereksiz efor istiyor. İşletim sisteminin akıcılığına yakışmamış doğrusu

Bu Yazıyı Paylaş