Kuzey Ülkelerinin Ata Sporu Buz Hokeyi Nasıl Oynanır, Kuralları Neler?

Kuzey Ülkelerinin Ata Sporu Buz Hokeyi Nasıl Oynanır, Kuralları Neler?

Paylaş

Dünyanın soğuk ülkelerinin sevilen sporu buz hokeyi hakkında belki de çok az şey biliyoruz. Gelin bu sporun tarihine, oynanışına ve kurallarına yakından bakalım..

Buz hokeyi sporunun kuralları ve oynanışına geçmeden önce tarihine kısaca değinmekte fayda var.

Buz Hokeyinin Tarihçesi

Dünyanın en eski spor branşlarından biri olarak kabul edilen hokeyin kışın buzda oynanmaya başlamasıyla Kuzey Avrupa’da ortaya çıktığı kabul görür. Buz üzerinde tahta sopalar ile oynanan ve bandy adı verilen oyun buz hokeyinin kökeni olarak bilinir. Rusya, İsveç, Finlandiya, Kanada gibi kuzey ülkelerinde giderek yaygınlaşan bandy zamanla buz hokeyine dönüşerek Avrupa’da da yaygın bir spor haline gelmiştir.

Buz Hokeyi Nasıl Bir Oyundur ?

Öncelikle buz hokeyi Olimpik bir spor branşıdır ve dünyanın en hızlı takım oyunu olarak bilinir. Bu üzerinde oynandığı için oldukça yüksek efor sarf ettiren ve sert bir spordur. Hatta saha içerisinde mücadele “yasal çerçevede kavga” olarak da nitelendirilebilir. Takım koordinasyonu ve uyum da bir o kadar önemli etkenler arasındadır. Oyundaki temel amaç ise “puck” adı verilen siyah renkli sert plastikten yapılmış (futboldaki topla benzer işleve sahip olan) diski kıvrık uçlu sopa yardımıyla rakip takım kalesine göndermek ve gole çevirmek.

Buz Hokeyinin Kuralları Neler ?

Buz hokeyinin genel kuralları şu şekilde:

Saha: 61 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde dikdörtgen biçimindedir ve “hockey rink” olarak isimlendirilir.

Oyuncu Sayısı: Takımlar Kaleci de dahil olmak üzere 6 as oyuncudan oluşur. As takım ve yedeklerle birlikte toplam 20 kişiden oluşur.

Süre: Yirmişer dakikadan 3 periyot yani toplamda bir maçın süresi 60 dakikadır.

Oyuncu Değişikliği Hakkı: Yorucu bir spor olmasından dolayı sınır bulunmamakta. Bir oyuncu ortalama  1- 1,5 dakika sahada kalır ve sürekli değişir. Oyunun akışını etkilememek adına değişiklik sırasında oyun durmaz. Mesela bir takım fazla oyuncu sahaya sürerse  2 dakika boyunca eksik oynama cezası alır.

Hakem Sayısı: Hakem sayıları değişiklik gösterebiliyor. Ancak genel olarak 2 yan ve bir orta hakemden oluşuyor.

Bu kurallara ek olarak tıpkı futboldaki gibi buz hokeyinde de ofsayt kuralı var. Yan hakemler tarafından belirlenmektedir.

 

Buz Hokeyi İçin Gerekli Ekipmanlar Neler?

Bıçağı özel malzemelerden üretilmiş olan patenler, kalın ve mukavemeti yüksek eldivenler, dizlik, dirseklik, omuzluk, özel olarak korucuyu özelliği olan forma ve kask gereklidir.

 

Popüler Ülkeler ve Ligler

Kanada, Rusya, İsveç, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri, Slovakya gibi ülkelerde olukça popüler bir spordur. Ancak en popüler olan ülkeler ABD ve Kanada’dır. Yine en çok takip edilen lig ise 1917 yılında kurulan (NHL) Ulusal Hokey Ligi’dir.

Türkiye’de Buz Hokeyinin Tarihçesi ve Güncel Takımlar

Türkiye’de buz hokeyi ilk kez 1980’li yıllarda, Ankara’da Atatürk Buz Pistinde, Gençlik Parkı’nın donmuş havuzlarında ve İstanbul’da Korukent Buz Pistinde oynanmaya başlamıştır. İlk maç ise 9 Ocak 1988 tarihinde, Ankara Atatürk Buz Pistinde yapılmıştır. Türkiye’nin ilk olimpik buz hokeyi sahası İSE Bahçelievler Buz Pateni Sarayı’dır. Ülkemiz 1991 yılında Uluslar arası Buz Hokeyi Federasyonuna (IIHF) dahil olmuştur. İlk Buz Hokeyi Milli Takımımız ise 23 Mart 1992  yılında Yunanistan’a karşı sahaya çıkmıştır. Her ne kadar ülkemizde popüler olmasa da yavaş yavaş gelişmeye başlayan bir spor olarak nitelendirilebilir.

Türkiye’deki Süper Lig Takımları:

Buz Adam
Zeytinburnu BSK
Narmanspor
Gümüş Patenler
Erzurum BB
Başkent Yıldızları
Koç Üniversitesi
İzmir BB

Türkiye’deki Kadınlar Ligi Takımları

Buz Adam
Buz Korsanları
Narmanspor
Ankara Üniversitesi SK
Genç Ankaralılar

 

Buz Hokeyi Hakkında Film ve Diziler

Deadliest Season (1977) -Film
Slap Shot (1977) – Film
Slap Shot 2: Breaking the Ice (2002) – Film
The Mighty Ducks (1992) – Film
D2: The Mighty Ducks (1994) – Film
Mystery, Alaska (1999) – Film
Les Boys (1997) – Film
Miracle (2004) – Film
Goon (2011) – Film
Legend No. 17 (2013) -Film
Red Army (2014) – Film
Ice Guardians (2016) – Belgesel
Hockey: A People’s History – TV Dizi
The Junior Team – 2013/ 2019 TV Dizi
Tek Yürek (TRT1) (2019) – TV Dizi

 

Bu Yazıyı Paylaş