Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir? Hızlı Bir Şekilde Nasıl Limit Yükseltilir?

Özkan Tarkan

Özkan Tarkan

Editör // Aytink
Radyo Programcısı, Bankacı
Kendim için araştırır sizin için paylaşırım
Özkan Tarkan

Ülkemizde Bankalar Arası Kart Merkezinin verilerine göre kullanılan kredi kartı sayısı 174,4 milyondur. Bu rakamın 58,5 ini kredi kartı kullananlar oluşturmaktadır.

Yapılan araştırmaya göre her dört alışveriş den biri banka kartıyla gerçekleştirilmektedir. Herkesin cebinde mutlaka bir tane olan ve bu kadar yaygınlaşan kredi kartları doğru kullanıldığında gerçekten finansal destek sağlamaktadır. Doğru kullanmada yapılacak ilk adım kredi kartı limitinizi doğru belirlemek olmalıdır. Kredi kartı kullanma konusunda yeterince bilgi sahibi olmamamız bilinçsiz harcamalar devamında bize ekonomik zorluk yaşatacak borçlar getirmektedir. İnternet alışverişlerinin çoğalması da kredi kartı kullanımını arttırmıştır. Hayatımızın her alanında gıda, eğlence, elektronik, giyim gibi bir çok alanda hayatımızı kolaylaştıran bu kartları yönetmek kolaydır ama yönetemeyen sayısı baya çoktur. Bankacılık geçmişi sorunlu bir müşteriye bankalar limit arttırmazlar. Zamanla size yeterli gelmeyen kart limitlerini de hızla yükseltmek bazı şartlar dahilinde mümkündür.

Kredi Kartı Limitim Neye Göre Belirlenir?

Kredi kartları bankaların bireysel müşterilerine sunduğu her türlü nakit ya da taksitli alışverişlerde kullanılan finansal kaynaktır. Kredi kartlarıyla nakit avans çekimi ve otomatik fatura ödeme talimatları da verilebilir. Tabi ki bu gerçekleştireceğimiz alışveriş ve ödemeler belirlenen limit dahilinde yapılabilmektedir. BDDK’ nın (Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu) bu limitin belirlenmesinde yasalar gereği uygulanan kişinin maaşının 4 katı kadar limit uygulaması bulunmaktadır. 2017 yılı için kredi kartı limitin ne kadar olur? sorusunun cevabı şimdilik budur. 2018 yapılacak yasal düzenlemelerle bu değişkenlik gösterecektir. Bankaların ortak yararlandığı bilgi havuzunda müşterilerinin bilgileri incelenerek, kredi kartı limitleri tek çerçevede değerlendirilir. Kredi notunuz limit belirlemede en önce bakılacak kriterdir. Daha sonra size verilen toplam bir kredi limiti vardır. Sizin kredi kartı limitiniz 6ooo lira ise bir kaç bankadan 2- 3 tane kredi kartınız olsa da kartlarınızın toplam açılacak limiti bu miktarı geçemez. Bu noktada bu bilgi havuzundaki bankacılık geçmişiniz ve maaş geliriniz bu limiti belirlemede etkili olacaktır. Bankaya başvurduğunuzda limit artırımını engelleyen bir diğer durumda yeni çıkan kanuna göre eğer 3 kere kredi kartı dönem borcunuzun yarısından daha azını ödemişseniz kartınız limit artırımına belirli bir süre kapatılıyor. Yani siz kartınızın borcunun hep asgari tutarını ödediyseniz kartınız limit arttırmaya kapatılacaktır.

Kredi Kartı Limitimi En Hızlı Nasıl Yükseltebilirim?


Kredi kartı kullanımında zamanla yeterli gelmeyen limitler insanları limit arttırmaya yöneltmiştir. Cazip gelen taksitli alışveriş ve ödeme erteleme gibi seçenekler insanları kredi kartı kullanımına daha da yaklaşmıştır. Önceden müşteri sayısını ve kart kullanımını arttırmak adına bankalar size sormadan kredi kartı limit arttırma işlemini yapmaktaydı. Fakat kredi kartı kullanımı ve takibe düşen kişi sayısının artmasıyla yapılan yasal düzenleme ile müşterinin talebi ya da onayı olmadan artık bankalar kart limiti yükseltme yapamamaktadır. Bunun için ya siz talep edeceksiniz ya da banka size sorduğunda onay vereceksiniz ve bankaların müşteri hizmetlerini aramanız ya da şubelerden talepte bulunmanız gerekecektir. Yükseltme talebinizin gerçekleşmesi için bankaların hakkınızda yapacağı değerlendirme sonucunda limit yükseltme işlemi gerçekleşecektir. Limitinizi hızlı bir şekilde yükseltmede size kolaylık sağlayacak uygulamanız gereken bazı yöntemler vardır.

  • Kredi kartınızı aktif olarak kullanmak ilk detaydır.
  • Kartınızın ödeme gününü hassasiyetle takip etmeniz gerekmektedir, ne önce ne de sonra tam gününde ödeme yapın.
  • Nakit yerine kart ile ödeme yapmalısınız.
  • Kart borcunuzun tamamını ödeyin asgari tutarı değil.
  • Bir çok bankaya kart başvurusunda bulunmayın.
  • Çok sık limit arttırma talebinde de bulunmayın.
  • Kartlarınıza elektirik, doğalgaz faturalarınız için otomatik ödeme talimatları verin.
  • En fazla 2-3 kart kullanın.
  • Arada nakit avans çekip gününde tekrar yatırın.
  • Ek kart kullanımı da etkili olacaktır.

Bu saydığımız maddelerle hareket etmenizin sonunda bankalar tarafından güvenilir müşteri kategorisine girdiğinizde limit arttırma talebiniz büyük ölçüde yerine getirilecektir. Yapacağınız bu bir kaç aylık düzenli ödemeler ve alışverişlerle kart limitinizi yükseltebilirsiniz. Bankaların bu konularda esnek davrandığı durumlarda nadir görülmektedir. Bu şartlar dahilinde banka şubesine gitmeden de limit arttırma talebinde bulunabilirsiniz. SMS ve ATM yoluyla ya da bankanın mobil uygulamasını akıllı telefonunuza indirerek size sorulan müşteri bilgilerini Tc kimlik no, müşteri no, annenizin kızlık soyadı gibi güvenlik sorularını doğru yazarak talepte bulunabilirsiniz.