Koklear İmplant Nedir? Kimlere Uygulanır ?

Koklear İmplant Nedir? Kimlere Uygulanır ?

Bugün dünyada bir milyona yakın kayıtlı cihaz implante edilmiştir. Sağır veya ciddi derecede işitme güçlüğü çeken küçük çocuklar için, küçükken koklear implant kullanmak, konuşma ve dil becerilerini geliştirmek için oldukça önemlidir. Şimdi gelin Koklear implant hakkında bilinmesi gerekenlere kısaca değinelim.

Koklear İmplant hakkında sıkça sorulan sorulara genel başlıklar altında cevap verecek olursak;

Koklear implant nedir?

Koklear implant, günümüzde ileri derecede işitme kaybı bulunan çocuk ve yetişkinlere uygulanan cerrahi bir yöntemdir.

Bireyin sesi algılaması ve konuşmadaki anlaşılırlık düzeyinin artması amacıyla uygulanır.

Koklear implant, kokleadaki hasarlı ya da eksik tüylü hücreleri atlayıp doğrudan işitme sinirini uyararak faaliyet gösterir.

 

Bebeğinizle İletişiminizi Güçlendirin

 

İnsanlar neden kullanır?

Doğa seslerini ve insan seslerini duyamamak, günlük konuşmalardaki sesleri kaçırmak ve duyduklarını algılamada güçlük yaşamak kendilerini toplumdan dışlanmış hissetmelerine neden olabilmektedir.

Yetişkinlerde implant edinme nedeni genellikle bağımsız olmak ve kendilerini topluma dahil hissetmek istemeleridir. Sohbete katılmak, müzik dinlemek, gürültülü ortamlarda bile tam anlamıyla işitebildiklerinden emin olmak isterler.

Ebeveynlerin çocukları için implant seçme nedeni ise çocuklarının  hayatlarının geri kalanını özgür ve bağımsız bir şekilde yaşamalarını istemeleridir. Gelecek yaşantılarında çocuklarının bağımsız bir şekilde konuşup akranlarıyla sosyal iletişimde bulunmasını görmek isterler.

 

Koklear implant nasıl çalışır?

Koklear implant, işitme cihazından çok farklıdır. İşitme cihazları sesleri yükseltir, böylece hasarlı kulaklar tarafından algılanabilirler. İmplantlar, kulağın hasarlı kısımlarını atlar ve doğrudan işitme sinirini uyarır.

İmplant tarafından üretilen sinyaller, sinyalleri ses olarak tanıyan beyne işitme siniri yoluyla gönderilir. Bu cihaz aracılığıyla işitme, normal işitmeden farklıdır ve öğrenmek veya yeniden öğrenmek zaman alır.

Bununla birlikte, birçok kişinin uyarı sinyallerini tanımasına, çevredeki diğer sesleri anlamasına ve yüz yüze veya telefonda konuşmayı anlamasına olanak tanır.

Bir implant aşağıdaki parçalara sahiptir:

  • Ortamdan ses alan bir mikrofon.
  • Mikrofon tarafından alınan sesleri seçen ve düzenleyen bir konuşma işlemcisi.
  • Konuşma işlemcisinden sinyalleri alan ve bunları elektrik sinyallerine dönüştüren bir verici ve alıcı / uyarıcı.
  • Uyarıcıdan gelen uyarıları toplayan ve bunları işitme sinirinin farklı bölgelerine gönderen bir elektrot grubu olan bir elektrot dizisi.

 

Sizi neler bekler?

Her birey farklı bireysel özelliklere sahip olduğu için kişinin koklear implattan sonra ne kadar fayda sağlayacağı tam olarak tahmin edilemez.

Ancak implantasyondan sonra beklenen başarı seviyesine ulaşılabilmesi için bireyin etkin bir rehabilitasyon sürecine katılması gerekir.

Rehabilitasyonla beraber birey için yeni bir süreç başlar. Birey bu süreçte beyne iletilen sesleri fark edip, anlamlandırıp, ayırt etmeyi öğrenir.

Bu Yazıyı Paylaş

Ebru Öztürk

Aytin.com Yazarı // Okul Öncesi Öğretmeni - Uzman Öğretici