Klasik Müziğin Enerjik Çello Grubu 2Cellos

Klasik Müziğin Enerjik Çello Grubu 2Cellos

Paylaş

2Cellos, Luka Šulić ve Stjepan Hauser isimli iki çellist tarafından kurulan müzik grubudur. Özellikle popüler parçalara yaptıkları uyarlamalar ile oldukça ses getirmişlerdir.

2cellos Hırvatistan’ın Pula şehrinde doğan Hauser ve Slovenya’nın Maribor şehrinde doğan Šulić’in okulda tanışmasıyla birlikte kuruldu. Grubun tanınmasını sağlayan çalışmaları ise 2011 yılında “Smooth Criminal” parçasına yaptıkları uyarlama oldu. Kısa sürede milyonlarca izlenen video büyük beğeni aldı. Bugün videonun izlenme sayısı 31 milyona ulaşmış durumda.

Diskografi

2Cellos (2011)
In2ition (2013)
Celloverse (2015)
Score (2017)
Let There Be Cello (2018)

 

 

Yayınladıkları videonun ardından önemli bir müzik şirketiyle anlaşma yaptılar ve yeni çalışmalar ile sürekli gündemde kalmayı başardılar.

 

Ülkemizde pek fazla takip eden kitle olmamasına rağmen Avrupa’da ve Balkan ülkelerinde hatırı sayılır bir kitleye sahipler.  2014 yılında yayınladıkları Thunderstruck isimli çalışma 138 Milyon izlenmeye ulaşmıştır.

2Cellos grubu dünyanın farklı ülkelerinde ve farklı orkestralarıyla sahne almaktadır. Ayrıca grubun konserlerinde Dušan Kranjc ritim enstrümal ile eşlik etmektedir.

Yaptıkları uyarlamaların büyük bir bölümü rock müzik parçaları olmasına rağmen ikili klasik müzik çalışmalarına devam etmektedir. Elton John gibi önemli isimlerin de övgüsünü kazanmış olan grubun yakın zamanda “Let There Be Cello” isimli çalışması yayınlandı.

 

Çello’nun solist rolünde olduğu müzik konseptinin en önemli temsilcilerinden olan grubun çalışmaları, klasik müzik ve popüler müziğin ortak bir paydada buluşması açısından oldukça önemli.

 

Özellikle konser performansları, sahnedeki enerjileri ve eşlik eden orkestra ile uyumları oldukça başarılı. Enstrümantal müzik sevenlerin mutlaka kulak kabartması gerektiği bir grup olduğunu söyleyebiliriz.

 

2Cellos Resmi Youtube Kanalı

Resmi Web Site

 

EK-1 2013 yılında ülkemizde verdikleri konserde Tarkan’ın Şımarık Parçasına da çalmışlardı.

 

Bu Yazıyı Paylaş