Kitap Önerileri Ağustos 2020

Kitap Önerileri Ağustos 2020

Aytink kitap önerileri Ağustos 2020 listemizde, sizler için derlediğimiz okumalar;

Kitap Önerileri Ağustos 2020: Simyacı – Paulo Coelho, Ortadoğu – Bernard Lewis, Tüfek Mikrop ve Çelik  – Jared Diamond

Aytink.com’da her ay düzenli olarak kitap önerilerimize yer verdiğimiz bu köşemizde özellikle tarih okumayı sevenler için baş ucu niteliğinde iki kitap yer alıyor.

Simyacı – Paulo Coelho

Brezilyalı ünlü bir şarkı sözü yazarı olarak tanınan Paulo Coelho, 1988 yılında yayınlanan ve ona edebiyat alanında dünya çapında bir ün getiren Simyacı romanıyla birlikte oldukça ses getirmiştir. Kitabın konusuna kısaca değinecek olursak; Endülüslü bir çoban olan Santiago’nun İspanya’dan Mısır Piramitlerine doğru uzanan hazine ve mutluluk arayışının hikayesidir. Bu yolculuk her ne kadar hazine ve mutluluk arayışıyla başlamış olsa da zaman içerisinde içsel bir arayışa dönüşüp felsefi bir yolculuk haline gelecektir.

 

Ortadoğu – Bernard Lewis

Ünlü tarihçi Bernard Lewis tarafından kaleme alınan bu kitap ile Ortadoğu coğrafyasında adeta zamanda yolculuğa çıkıyoruz. 2000 yıllık Ortadoğu tarihinin anlatıldığı kitap, Hristiyanlığın başlangıcından günümüze kadar uzanan tarihi olayları, savaşları, büyük göçleri inceleyerek ilgili literatüre büyük katkı sağlamaktadır. Siyaset ve tarih meraklılarının kütüphanelerinde mutlaka olmalı dediğimiz kitapların başında gelmektedir. Zira Princeton Üniversitesi’nde Yakındoğu profesörü olan Bernard Lewis, bu alanda uzmanlığını kanıtlamış ve çok sayıda atıf almış araştırmacılar arasında gösterilmektedir.

 

Tüfek Mikrop ve Çelik  – Jared Diamond

Amerikalı yazar ve bilim insanı Jared Mason Diamond’ın Pulitzer ödüllü kitabı “Tüfek, Mikrop ve Çelik” hem yazar hem de popüler bilim kitapları için önemli bir yere sahiptir. Kitabın temel çıkış noktasını “İnsanlar neden farklı kıtalarda farklı hızda gelişti?” sorusu oluşturuyor. 1500’lü yıllardan itibaren artan sömürgeciliğin bizlere gösterdiği en önemli şeylerden birisi de her coğrafyanın gelişmişlik düzeyinin birbirinden oldukça farklı olmasıydı.

Bu kitapta genel olarak değinilen konular arasında insanlığın kıtalara yayılması, avcı ve toplayıcı toplumun dönüşümünü, farklı kıtalardaki insanların karşılaşması sırasında yaşanan dramtik ve ilginç diyaloglar yer almakta.  Ek olarak kitapta savunulan en önemli tez kıtalar arasındaki gelişmişlik farklı biyolojik – ırksal üstünlükten kaynaklanmadığıdır. Tarihsel olayların gelişimi ve çevresel faktörlerin etkisinden kaynaklandığıdır.

Bu Yazıyı Paylaş