İknanın Psikolojisi Kitabı Üzerine …

İknanın Psikolojisi Kitabı Üzerine …

Paylaş

Hem akademisyen hem psikolog olan CIALDINI tarafından yazılan “İknanın Psikolojisi” kitabı kalınlığından dolayı sıkıcı gibi gözükse de ihtiyacımız dışında aldıklarımızı ve insanlara karşı neden sürekli evet dediğimizi anlamamız için biçilmiş kaftan durumundadır.

383 sayfa ve 8 bölümden oluşan bu kitabın hemen hemen her bölümünde bizi ikna eden farklı etmenlere, anlaşılması kolay teorik ve pratik örneklere yer verilmiştir.

Bu kitabı okumaya başlamadan önce hızlı hayat temposunda, mağazadan sadece ihtiyacımı alıp çıkayım derken elimde ihtiyacımın haricinde ürünlerin de olduğunu fark ederdim. Şimdi görüyorum ki bunun olması çok normalmiş. Çünkü satıcıların, ürünlerini pazarlamak için geliştirdikleri stratejilerini okuduğum kitapta daha net şekilde anladım. Tabi bu durumu sadece mağaza alışverişleriyle sınırlandırmak yetersiz kalabilir çünkü, internet üzerinden yapılan alışverişlerde de durum çok farklı değil aslında. “Size özel, sadece bugün geçerli, stoklarla sınırlı” gibi cümlelerle yokluk ve elde edememe korkusu yaratıp, bizi nasıl tuzaklarına düşürdükleri apaçık ortada.  Ancak bu durum ne yazık ki sadece ürünler için geçerli değil, insani ilişkilerde de yapılan iyiliklere karşılıkta bulunma isteği, kendimize benzeyenlerin davranışlarını taklit etme gereği, söylediğimiz düşüncelere tutarlı davranmaya çalışmak kolay ikna olmamızı sağlayan yollardan bazıları.

İnsan, hayatın yoğun temposunda farklı alternatiflere takılmadan hızlı ve net kararlar verme çabasındadır. Bununda doğal sonucu olarak kişi, itaat profesyonelleri tarafından açık hedef konumuna gelmektedir.

Bu kitap, müşteri veya sürekli ikna edilen kişi konumundaysanız gerçekleri görmeniz, satış temsilcisi ya da itaat profesyoneli olma yolunda ilerliyorsanız ise ikna yollarını öğrenmeniz açısından sizlere kesinlikle faydalı olacağını düşündüğüm, okunması gereken bir kişisel gelişim kitabıdır.

Bu Yazıyı Paylaş