Kış Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalı? Basit İpuçları ve Pratik Yöntemler

Kış Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalı? Basit İpuçları ve Pratik Yöntemler
Ebru Öztürk
Sosyal Medya

Paylaş

Kış Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Değişen mevsimlere göre; vücudumuzu korumak için giysilerimizi, cildimizi korumak için bakım ürünlerimizi değiştirdiğimiz gibi, saç bakımı için kullandığımız ürün ve yöntemlerin da farklılaşması gerekiyor.

Soğuk, Saçlar İçin Büyük Tehlike

Soğuk kış aylarında havadan yalnızca cildiniz değil, saçlarınız da etkilenir. Soğuğun ne derece büyük bir tehlike olduğunu özellikle saçlarınız sıhhatli değil ise sonbaharda başlayan saç sıkıntıları, kışın gelmesiyle beraber gittikçe çoğalacaktır. Yağlı saçlardaki yağ oranı yükselecek, kuru saçlar daha fazla kuruyacaktır. Mevsim değişikliğinin saç dökülmesini hızlandırdığını ise artık bilinen bir gerçektir. Kış mevsimi süresince soğuk ve nemli ortamda kapalı kalan saçlarınız incelmiş saç tellerine ve matlaşmış bir görünüme sahip olur. Tüm bir kış boyunca saçlarınız için önerilen bakımı uygulamaz ve gereken özeni göstermezseniz, baharda sizi zorlu bir bakım süreci bekler. Bunun önüne geçmek içinde kış ayları boyunca saçlarımızı koruma altına almalıyız.

Saçlarım sağlıkla parlasın diyorsanız:

  • Saçınızı seyrek yıkayın. Fazla yıkamak saçı kurutur, kırılarak yıpranmasına neden olur.
  • Saç dipleri ve saç üzerinde yer alan asit ve koruyucu lipit tabakayı erittiği için saçınızı çok sıcak suyla yıkamayın. Ilık suyu tercih edin.
  • Saç kurutma makinesini yüksek sıcaklıkta çalıştırmayın. Yüksek sıcaklık, fön çekmek ve aşırı sıcak maşalarla saçı şekillendirmek zararlıdır.
  • Saçınızı çok gergin bağlayan ağır toka ve taçlar kullanmayın. Bu şekilde kullandığınız toka ve taçlar saçlarınızın kökünden çekilmesine ve kopmasına neden olur.
  • Saçınızı sabunla yıkamayın. Sabun alkali içerdiği için cildi kurutarak mantar ve bakteri üretimine neden olur.
  • Saçınız çok kuruysa 10 günde bir maske uygulayın.

Kuru Saçlar İçin Nemlendirici Saç Maskesi

Malzemeler:

-Yarım su bardağı saf zeytinyağı

-10 damla limon

Yarım su bardağı saf zeytinyağına 10 damla limon sıkarak hazırladığımız karışımı tüm saçınıza dipten uca kadar uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra ılık suyla 1 defa şampuanlayarak yıkayın.

Yağlı Saçlar İçin Nemlendirici Saç Maskesi

-Yarım su bardağı su

-Yarım su bardağı elma sirkesi

Yarım su bardağı su ve elma sirkesini karıştırarak tüm saçınıza dipten uca kadar uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra ılık suyla 1 defa şampuanlayarak yıkayın.

Yıpranmış Saçlar İçin Nemlendirici Saç Maskesi

-Yarım su bardağı badem yağı

-2 yumurta sarısı

-10 damla limon

Tüm malzemeleri karıştırın. Hazırladığınız karışımı tüm saçınıza dipten uca kadar uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra ılık suyla 1 defa şampuanlayarak yıkayın.

Bu Yazıyı Paylaş