Kedi ve Köpek Neden Anlaşamaz?

Kedi ve Köpek Neden Anlaşamaz?
Sosyal Medya

Ebru Öztürk

Yazar // Aytink
Okul Öncesi Öğretmeni- Uzman Öğretici
Ebru Öztürk
Sosyal Medya

Paylaş

Kedi ve köpek düşmanlığı yıllardır değişmeden günümüze kadar gelmiş, hatta “kedi köpek gibi dalaşmak, kedi köpek gibi olmak” sözleriyle anlaşamayan iki insan için kullanılmıştır. Oysa böyle bir kural olmamakla beraber birbiriyle çok iyi anlaşan hatta kardeş gibi bir arada yaşayan kedi ve köpeklerde bulunmaktadır.

Kedi ve Köpek Neden Anlaşamaz?

 

Hayvanlar kendi aralarında beden diliyle konuşurlar. İşte bu yüzden kulak, kuyruk, göz, dudak ve dilleri ile çeşitli mimikler yaparlar ve bu mimiklerin bir anlamı vardır. Kedi ve köpek arasındaki bu geçimsizliğin kökeninde karşılıklı olarak bu mimiklerin yanlış anlaşılması asıl nedeni oluşturmaktadır. Ayrıca köpeğin doğasından gelen avcılıkta bu geçimsizliğin nedeni olarak sayılır.

Doğada yaşayan hayvanlar tehlike oluşturabilecek herhangi bir durumda korkarlar ve savunma içgüdüsü ile saldırganlaşırlar. Kedi köpek karşılaşmasında da durum pek farklı değildir. Farklı iki türün birbirlerinin farklı mimiklerini yanlış algılamaları doğaları gereği saldırma ve savunma içgüdüsü doğuracağından sonunda amansız bir kavga başlar.

Kedilerin Gözüyle

Kedilerin canlılara karşı savunma mekanizmaları gelişmiştir ve güvende olmak ve kalmak onlar için herşey demektir.

Bir canlı ile karşı karşıya geldiklerinde öncelikle güvende olup olmadıklarını anlamak isterler ve söz konusu canlı eğer bir köpekse bu durumda tehlike sinyalleri yükselir çünkü hem kendisinden irice hemde kendisi kadar hızlı hareket edebilen bir canlıdır köpek.

Ayrıca köpeklerin kendilerine özgü kokuları kediler için ayrı bir sinyaldir. Zira geçmişte bir kez olsun köpekle bir kavga yaşamış olan bir kedi bu kokuyu asla unutmaz ve işini de asla şansa bırakmaz.

Köpeklerin Gözüyle

Köpeklerin eğer şartlandırılmamışlarsa kedilere hiç bir zaman saldırmadığı görülür. Fakat kedi, kendisine yaklaşan köpeği tehlike olarak gördüğünde önlem alır; tüylerini kabartıp, sırtını kamburlaştırarak görünümünü korkunç bir hale getirir. Böylelikle kedi, köpek için tehlikeli bir hal almıştır ve köpek kendini korumak için kediyle çatışabilir.

Hem Kedi Hem de Köpeklerin Gözüyle

Her iki canlı için de saldırıya geçme nedeni sahibini, bulunduğu mekanı ve yiyeceğini paylaşmak istememesi veya yavrularını korumaya çalışma çabası olabilir.

Beden dili olarak tanımlanan bu mimiklerin karşılıklı öğrenilmesi durumunda kedi ve köpek arasında güzel dostluklar kurulabilir. Bu amaçla, yavru yaşlarda birarada yaşamaya başlayan kedi ve köpeğin birbirlerinin tavır ve davranışlarını tanıması daha kolay olacaktır.

Bu Yazıyı Paylaş