Kazakistan’ın Eski Başkenti Almaty’de Bir Gün Geçirmek!

Kazakistan’ın Eski Başkenti Almaty’de Bir Gün Geçirmek!

Paylaş

Bir günlüğüne Kazakistan’ın eski başkenti Almaty’e gittim.  Almaty ülkenin en fazla nüfusuna sahip 2 milyon nüfusuyla Kazakistan’ın en kalabalık  şehir ünvanını taşıyor.

Almaty ülkenin en kalabalık şehri unvanıyla birlikte Orta Asya’nın en en gelişmiş kozmopolitan şehridir. Birçok alışveriş merkezi, videoda göreceksiniz Dostyk Mall gibi, restoran, birçok Türk restoranı var videoda göreceğiniz Ziyafet Steakhouse bunlardan bir tanesi, oteller ve gazinolarla zengin bir yaşam görüntüsü sunuyor.

İngilizce çok fazla kullanılmıyor. Video çekerken oldukça zorlandım. Rusça ve Kazakça ülkenin ana dilleri. Kazakistan 1991’de Sovyetler Birliğinden ayrılarak bağımsızlığını kazanıyor. Zheltoksan Monument, aynı zamanda “Özgürlük Şafağı Anıtı” olarak da bilinir. Anıt 2006 yılında açıldı ve yerel halkın dediği gibi Zheltoksan’ın 20. yıl dönümüne adanmıştır. Anıtı Zheltoksan Street’te görebilir, fotoğraf çekebilirsiniz.

Almaty’e gitmekte oldukça kolay, İstanbul Hava limanından karşılıklı seferler düzenleniyor. Hava limanından şehre bağlantılı taksi ve otobüs bulabilirsiniz. 1000 Tenge, 15 Türk Lirası olarak karşılık buluyor. Ekonomik olarak sizi çok fazla yormayacak fakat gezerken keyif alabileceğiniz bir şehir. Rotanızı Almaty’e çevirmeyi düşünürseniz, şehrin havasında hasta olmamak ve gezerken zorlanmamak için valizinize kalın giysileri, eldiven, atkı ve mutlaka bere almayı unutmayın.

Kendi gezimi Pazar günü yaptım. Pazar günü şehir tamamen kapalı denilebilir. Gezinizi mutlaka diğer günlere planlamanızı tavsiye ediyorum.

Yazıyı okuduktan sonra gezi planı yapacaklar için şimdiden keyifli zaman diliyorum.

 

Bu Yazıyı Paylaş
Yasin Kamiloğlu

Yasin Kamiloğlu

Aytink.com Yazarı