Katılım Bankası Nedir? Katılım ve Faizli Banka Arasındaki Farklar

Özkan Tarkan

Özkan Tarkan

Editör // Aytink
Radyo Programcısı, Bankacı
Kendim için araştırır sizin için paylaşırım
Özkan Tarkan

Katılım bankacılığı, faizsizlik prensiplerine göre çalışan, bu prensiplere uygun her türlü bankacılık faaliyetlerini gerçekleştiren, kar ve zarara katılma esasına göre fon toplayıp, ticaret, ortaklık ve finansal kiralama yöntemleriyle fon kullandıran bir bankacılık modelidir.

Çalışmaya başlamasıyla artık herkes tarafından bilinen bir bankacılık hareketi olmuştur. Katılım bankacılığı sayesinde paranızı faiz içeren bankalardan koruyabilirsiniz. Böylece, eğer belli hassasiyetlere bağlı bir kişiyseniz inancınız gereğini de yerine getirmiş olursunuz. Normal olarak bankacılık hizmeti veren bankalar genelde faiz sistemine göre çalışır. Faiz sistemi ise bazı yatırımcılar hassasiyet göstermektedir.

Bunun sebebi ise faizin net bir kazanç belli ederken katılımda kaybetme olasılığı da olmasıdır. Katılım bankasında kazanmanız için bankanın giderek büyümesi ve kâr etmesi gerekir. Aksi halde banka kazanamaz ve sizin paranızı da değerlendiremez. Faiz işleyen bankalarda ise neyin nasıl olacağı önceden bellidir. Bu nedenle ne kadar kazanacağınızı da önceden bilebilirsiniz.

Katılım ile Para Kazanmak Katılım bankası sayesinde para kazanmanız mümkün olan bir durumdur. Bunun için öncelikle giderek büyüyen bir katılım bankasına paranızı yatırmanız ve ardından da açmış olduğunuz katılım hesabına paranızı aktarmanız gerekir. Bunu gerçekleştirdikten sonra paranız bankaya da bağlı olarak değerlenmeye başlayacaktır. Banka ne kadar değer kazanırsa sizin paranızın değer kazanma katsayısı o olacaktır. Buna örnek olarak eğer bankaya bin lira yatırdıysanız ve sene sonunda banka yüzde yirmi oranında büyüdüyse paranızın da bin iki yüz lira olması gerekir. Bu sayede değerlerinize de ters düşmeksizin paranızı arttırmış olursunuz.

Faiz ile Para Kazanmak Bankalar isteyen müşterilerinin paralarını işletir ve onlara para kazanma şansı sunar. Sizler de bankalar sayesinde para kazanmak istiyorsanız yapmanız gereken şey bir bankadan hesap açmak ve paranızı yatırmak olacaktır. Daha sonra hesabınızı vadeli hesaba çevirmeniz gerekmektedir. Hesabınız vadeli hesaba çevrildiği andan itibaren düzenli olarak üzerine faiz koyar.

Bu da paranızın üzerinden para kazanmanızı sağlayacaktır. Faiz ile para kazanmanın boyutu ve şekli değişiklik gösterebilir. Genel olarak sahip olduğunuz paraya göre daha fazla ya da daha az kazanırsınız. Vadeli hesaba yatıracağınız para çok miktardaysa elde edeceğiniz faiz oranı da bu miktara göre artış gösterecektir.