Kaktüs Bakımı ve İncelikleri

Kaktüs Bakımı ve İncelikleri

Kaktüs bakımına dair incelikler neler? Sulama ve toprak seçimi gibi pek çok detay bu yazıda..

Günümüzün en revaçta olan ev bitkisi bilindiği üzere kaktüs türü bitkiler. Hem bakımı çok kolay hem de görsel olarak eve renk katan bir tür. Henüz kanıtlanmış bir bilgi olmamasına karşın radyasyonu da aldığı söyleniyor üstelik, biz de hayatımıza bu kadar nüfuz etmiş teknolojinin zararlarından bu tür avuntularla kurtulmaya çalışıyoruz tabi ki 🙂 Umarım doğrudur.

 

  • SULAMA kaktüs için en önemli etmendir, bir şeye ne kadar ilgi gösterirseniz o kadar güzelleşir ancak bu kaktüsler için geçerli değil. Kaktüsünüzü sadece toprağı ıslanacak kadar bir suyla ortalama olarak haftada bir kez sulamanız yeterli olacaktır. Yaz mevsimi için bu süre kısaltılabilir. Ayrıca çeşme suyundaki klor ve kireç köklere zarar verir, kaktüsler için en ideal su dinlenmiş su veya damacana sularıdır.

 

  • GÜNEŞ ışığı tüm bitkiler için önemlidir, kaktüsler çöl bitkileri oldukları için daha da önemli. Aşırı güneş ışığına maruz kaldıklarında da kuruyabilirler, kaktüsünüzün dilinden en iyisi siz anlayacaksınız, dikkatli olmakta fayda var. Güneş alabilecek bir pencereniz yoksa kaktüsünüzü mutlaka evin en çok ışık alan yerine koymanızı tavsiye ederim.

 

  • TOPRAĞI için kalın ve ince kum karışımı, içindeki fazla suyun süzülmesi ve köklerinin rahat hareket edebilmesi için perliti bol, özel kaktüs kumlarını kullanabilirsiniz.

 

  • SICAKLIK, kışın ev ortamının sıcaklığı, yazınsa balkon veya bahçe sıcaklığında yaşayabilirler. Doğası gereği en ideal yetişme ortamı açık alanlardır. Çöl bitkisi olmaları onlar için ısı yönünden kolay adapte olmayı sağlar. Kaktüsler 45 derecelik sıcaklığa kadar bozulmadan büyümelerini sürdüren nadir bitkilerdir, 45 derece ve üzeri sıcaklarda ise büyümesi yavaşlar fakat yine de bitki sağlıklı bir şekilde dış ortama ayak uydurur. Kaktüsler kışın -20 dereceye kadar herhangi bir zarar görmezler, fakat havanın 10 derece ve altındaki durumlarda suyu çok az vermekte fayda var.

 

 

Bu Yazıyı Paylaş
Saniye Bayram Sabuncuo

Saniye Bayram Sabuncuo

Aytink.com Yazarı // Rehber Öğretmeni