İşaret Dili Nedir? Ne Değildir?

Ebru Öztürk
Sosyal Medya

Ebru Öztürk

Editör // Aytink
Okul Öncesi Öğretmeni- Uzman Öğretici
Ebru Öztürk
Sosyal Medya

İşaret Dili Nedir?

İşaret dili işitme veya konuşma engellilerin aralarında iletişim kurabilmek için el hareketlerini, yüz mimiklerini ve bir bütün olarak vücut dilini kullanarak oluşturdukları sessiz, görsel bir dildir.

Evrensel Midir?

Bilinçlendikçe yavaş yavaş azalan bir yanlış kanı ise İşaret Dili’nin evrensel olduğu. Dünyanın neresinde kiminle olursa olsun iletişim kurabileceğimiz evrensel bir dil iyi olurdu, ancak işaret dili bu tanıma uymuyor.

Ülkeden ülkeye değişen işaret dilinin bölgelere göre farklılık gösteren aksan ve lehçeleri bile var. Ayrıca Türk İşaret Dili’nin ve Türkçe’ nin gramer yapısı olarak birbirinden farklı iki dil olduğunu belirtmek gerekiyor.

Öğrenmek Gerekli Mi?

İşitme engelli bir kişi işi için ya da başka nedenlerle emniyete, hastaneye, adliyeye vb. kurumlara gittiğinde derdini anlatmakta güçlük çekiyor. En basit gördüğümüz bir market alışverişinde bile istediklerini karşısındakine aktarmakta zorlanıyor. Aynı şekilde bu kurumlardan geri dönüş aldığında anlamlandırmakta zorlanıyor. Bu nedenle işaret dili öğrenmek büyük önem taşıyor.

Bilenlerin Çalışma Alanları

1) İşaret Dili öğrenerek işitme engelli bireyler ile iletişim kurabilirsiniz.

2) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın açtığı sınava katılarak memur olabilirsiniz.

3) Adliyede bilir kişi olarak görev yapabilirsiniz.

4) Yeminli tercüman olarak çalışabilirsiniz.

5) Tv. , konferans, seminer ya da toplu organizasyonlarda tercümanlık yapabilirsiniz.