iPhone’da Pil Süresini Uzatmak İçin Püf Noktalar Neler?

iPhone’da Pil Süresini Uzatmak İçin Püf Noktalar Neler?

Paylaş

iPhone’da Pil Süresini Uzatmak için neler yapabiliriz?  Akıllı telefonların hayatımıza girmesinden bu yana yaşadığımız en büyük sorunlardan birisi şarj süresinin oldukça düşük olması. Üstelik şuan geldiğimiz noktada markaların sürekli iyileştirme çabaları ve yenilikler eklemesiyle şarj süreleri epeyce kısalmış durumlar. Ancak tüm bu yenilikler güzel olması bir yana telefonlarımızı günde 2 defa belki daha fazla şarj etmemize sebep oluyor. Oysaki yapacağımız birkaç ufak dokunuş ile iPhone telefonlarımızın şarj sürelerini uzatabiliriz.

iPhone’da Pil Süresini Uzatmak İçin Püf Noktalar:

  • Ekran Parlaklığı

Bu konu telefonların şarj sürelerine en büyük etki eden konulardan biridir. Ekran parlaklığınızı çok fazla açmamak hem şarj ömrünüzü uzatacak hem de göz sağlığınız açısından iyi olacaktır. Bu konuda yapılan en büyük hatalardan biri de “ekran parlaklığınızı otomatikte değil manuel” kullanmanızdır. Öncelikle telefonumuzu yeniden başlatalım. Daha sonra ekran parlaklığını otomatik moda alalım ve birbirinden farklı ortamlarda en minimum düzeyde ekran parlaklığını denetim merkezinden ayarlayalım. Böylelikle telefonunuz birbirinden farklı ortam ışıklarında ki ayarları hafızasına alacak ve sizin ayarladığınız parlaklıkta ne fazla ne çok az çalışacaktır.

  • Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Her uygulama olmasa da bazı uygulamalar arka planda veri alışverişine devam eder. Bu sebeple herhangi bir uygulamayla işiniz bittiğinde arka planda da çalışmasını durdurun.

  • Uygulama Bildirimleri

Önemli uygulamalar dışında çok fazla kullanmadığınız uygulamaların bildirimlerini kapatın. Örneğin oyunların bildirimlerini kapatabilirsiniz. Sürekli oynamayıp boş vakitlerinizde zaman geçirmek için baktığınızdan gün içerisinde bir oyundan bildirim gelip gelmemesi çok önemli değildir.

  • Konum Servisleri

Şarj sürenize etki eden önemli bir faktör daha. Bildiğiniz gibi bazı uygulamalar telefonunuzdan anlık olarak uygulamayı kullanmasanız bile konum bilgisi çeker. Örneğin check-in uygulamaları ya da eğlence uygulamaları gibi. Bu da uygulamayı kullanmasanız bile telefonunuzdan belli aralıklarla konum bilgisi çekerek kendi merkezine iletmektedir. iPhone telefonunuzdan Ayarlar>Gizlilik>Konum Servisleri kısmına giderek isterseniz tamamen kapatabilir veya isterseniz benim gibi “Kullanırken” olarak ayarlayabilirsiniz. Böylelikle uygulamayı kullanmadığınız sürelerde herhangi bir konum bilgisi çekilmeyecektir.

  • Hareketi Azalt Özelliği

Bildiğiniz gibi son gelen güncellemelerle uygulamalar arası geçişler ve uygulama açılışları fazlasıyla animasyonlu duruma geldi. Bu özelliği de Ayarlar>Genel>Erişilebilirlik kısmında “Hareketi Azalt” seçeneğini açarak yapabilirsiniz. Böylelikle animasyonlar kapanacak ve telefonunuzun işlemcisi fazladan işlem yapmak zorunda kalmayacaktır.

  • Sade Duvar Kağıtları

Hareketli duvar kağıtları kullanmak yerine daha sade duvar kağıtları kullanırsanız telefonunuzun şarj süresini bir nebze olsun yükseltmiş olursunuz.

  • WiFi ve Bluetooth

Son gelen iOS güncellemesiyle bildiğiniz gibi denetim merkezinden WiFi ya da bluetooth kapatmanız yeterli olmuyor. Kullanmadığınız zamanlarda WiFi ve bluetooth özelliklerini direkt olarak Ayarlar kısmından tamamen kapatmanız hayli faydalı olacaktır. Böylelikle atıl durumlarda telefonunuz bir WiFi ya da bluetooth cihazı aramayacaktır.

  • Sağlık Uygulamaları

Eğer ki adım sayar gibi bir özellik sizin için önemli değil ve kullanmıyorsanız Ayarlar>Gizlilik>Hareket ve Fitness bölümüne girerek Fitness Takibini kapatmalısınız. Böylelikle gün içerisinde telefonunuz arka planda sürekli olarak adımlarınız saymayacaktır.

 

Evet arkadaşlar bahsettiğim adımları uygulayarak telefonunuzun biraz olsun şarj ömrünü uzatabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra şarj performansınızda ki iyileşmeler gözle görülür seviyelere gelecektir. Bir başka yazıda görüşmek üzere hoşçakalın.

Not: Lütfen telefonlarınızı orijinal şarj aletleriyle şarj edin. Orijinal şarj aleti kullanmadığınız durumlarda telefonunuzda yazılımsal ya da fiziksel sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş