İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet’ten alışveriş yapmadan önce yazımızı okumayı ihmal etmeyin. Dolandırılmadan keyifle ve güvenle alışveriş yapın diye sizler için dikkat etmeniz gereken bir kaç noktayı derledik.

Günümüzde artık her şey internetten satın alınır oldu. Hediyeler, tekstil ürünleri, cep telefonları, ev eşyaları derken artık yemeklerimizi bile internetten satın alır olduk. Hal böyle olunca dolandırıcılar içinde yeni bir kapı açılmış oldu. Gelin şimdi hep beraber internette herhangi bir şey satın alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor onlara bakalım.

Özellikle son zamanlarda sadece sosyal platformda satış yapıp bir çok kişinin mağduriyetine sebebiyet veren meşhur butiklere göz atalım.

  • Gerçekten varlık gösteren bir kuruluş mu?

Butiklerden alışveriş yapacaksanız öncelikle dikkat etmeniz gereken “Gerçekte var olan bir kuruluş mu?” olmalıdır. Zira gerçekte var olmayan bir yerden alışveriş yapmanız paranızı daha ürünü almadan göndermeniz çok hatalı bir harekettir ve tarafınıza gönderilen yanlış siparişler için daha sonralarda muhatap bulamamaktasınız. Üstelik kaçırılan vergiyi de hesaba katarsak baya baya yanlış bir harekettir.

  • Bilinen bir butik mi veya daha önce ki müşterileri ne yorumlar yapmış?

Eğer alışveriş yapacağınız butik bilinen çok tanınan bir butikse muhatap bulmanız daha kolay olacaktır ve mutlaka daha önce ki paylaşımlarından yorumlara göz atarak şikayet var mı, varsa ne gibi şikayetler var ve olumlu bir çözüme kavuşmuş mu mutlaka araştırınız.

  • Kapıda Kontrol Etmeden Paranızı Vermeyin

Ola ki kapıda ödemeyle bir ürün satın almışsanız kargonuz geldiğinde sipariş ettiğiniz ürünü kontrol edip ücretini öyle ödeyiniz. Baktınız ki sipariş ettiğinizden farklı, defolu, kullanılamaz durumda bir ürün gönderilmiş kabul etmeyin.

 

Eğer internet üzerinde bir web sitesinden online ödemeyle satın alma yapacaksanız da dikkatli olmanızda fayda var. Mesela satın almayı yapacağınız web sitesi yeni kurulmuş bir web sitesiyse ve birkaç yerinde hatalar mevcutsa satın almada tereddüt edip başka bir web sitesi arayışına geçebilirsiniz. Bilin ki web sitesine özen göstermeyen firmalar kim bilir müşterilerine ve ürünlerine nasıl özen gösteriyordur.

Öte yandan ödeme sayfasına geçiş yaptığınızda mutlaka güvenli (SSL) bağlantısında olduğunuza dikkat edin. Bunun örneğini hemen aşağıda gösteriyoruz.

* Görüntünün büyük hali için üstüne tıklayınız.

 

Gördüğünüz gibi ödeme sayfalarında https: protokolü uygulanmalıdır ve güvenli bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Ve mutlaka ödemeyi 3D Security ile yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Diyelim ki kart numaralarınızı girdiniz ve bankanızdan onay için güvenlik kodu mesajı geldi. Bu sefer de gelen mesajda yer alan işletme ismiyle girdiğiniz web sitesin de ki işletme isminin aynı olup olmadığını kontrol edin. Eğer aynı değilse durumu öğrenmek için yine o firmanın müşteri hizmetlerini arayıp kabul edilebilir bir açıklama almaya çalışın.

Ve son olarak alışveriş yaptığınız web sitesinde “Kredi kartı bilgileriniz bir sonra ki alışverişiniz için kaydedilsin mi?” gibi bir buton ya da işaretleme varsa bunu kesinlikle kaydetmeyiniz. Her alışverişte tekrar tekrar kredi kartı numaralarınızı girmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Güvenli ve keyifli alışverişler dileriz 🙂

 

Bu Yazıyı Paylaş
Tugay Cicikler

Tugay Cicikler

Aytink.com Yazarı