İlkbahar Mevsiminde Tüketilmesi Gereken Meyve ve Sebzeler Neler?

Ebru Öztürk
Sosyal Medya

Ebru Öztürk

Editör // Aytink
Okul Öncesi Öğretmeni- Uzman Öğretici
Ebru Öztürk
Sosyal Medya

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başladığı ilkbahar aylarında canlanan tabiatın yarattığı etki ile alerjik reaksiyonlar görülmeye başlar. Vücudumuzu bu alerjik reaksiyonlardan korumak ve buna uygun olarak beslenmek gerekir.

Özellikle organik meyve sebze tüketmemiz durumunda vücudumuzun bu ihtiyacını kolayca karşılayabilir, hastalıklara karşı vücut direncimizi artırmış oluruz.Tükettiğimiz meyveleri mevsimine göre seçmek çok önemlidir. Çünkü mevsiminde tüketilmeyen meyve ve sebzeler büyük ölçüde verimliliğini yitirir. Dolayısıyla meyveleri yetiştikleri dönemde yani en doğru zamanda tüketmeliyiz. Ancak bu şekilde var olan faydalarından yararlanabiliriz.

Hangi Ayda Hangi Meyve Sebze Tüketilmeli

Mart Meyveleri

Portakal, elma, limon, mandalina, yerli muz, kivi, greyfurt, çilek

Mart Sebzeleri

Enginar, pancar, kuşkonmaz, turp, maydanoz, ıspanak, kereviz, havuç, limon, taze fesleğen, taze nane, brokoli, marul, roka, taze biberiye, tere, karnabahar, pırasa, taze sarımsak, taze soğan.

Nisan Meyveleri

Çağla, Can erik, çilek

Nisan Sebzeleri

Kuşkonmaz, enginar, taze bakla, havuç, roka, taze sarımsak, taze biberiye, taze nane, maydanoz, tere, taze kekik, pancar, taze soğan, bakla, pırasa.

Mayıs Meyveleri

Can erik, papaz erik, Malta eriği, çilek

Mayıs Sebzeleri

Enginar, kuşkonmaz, taze bakla, bezelye, semizotu, barbunya, asma yaprağı, Madımak otu, domates, ebegümeci, arpacık soğan, marul, roka, taze soğan, sarımsak, taze biberiye, deniz börülcesi, taze nane, ısırgan otu, Arap saçı otu, hindiba, çiriş otu.

İlkbahar Meyveleri ve Faydaları

Yeşil Erik

Yeşil eriğin sağlığa olan etkisi bağırsaktan başlar. Sindirimi anında düzenleyen, bağırsaklarınıza hareketlilik katan yeşil erik A,C,K vitaminlerine sahiptir. Kansızlığı giderdiği gibi diş sağlığına da iyi gelir.

Çilek

Neredeyse %80’i su olan çilek hem meyve olarak hem de süt ürünlerinde tüketilerek sağlık için faydalı hale gelebilir. Çilekli süt ve çilekli yoğurt şeklinde lezzetli bir ara öğün tercihi olabilir. Güçlü bir antioksidan yapısı sayesinde vücudunuzu arındırır. Şeker hastaları bile gönül rahatlığıyla çilek yiyebilir.

Kiraz

İlkbahar sonundan yaz ortasına kadar pazarlarda ve marketlerde bulabileceğiniz kiraz, sadece meyve olarak değil aynı zamanda kiraz sapı çayı olarak da tüketilebilir. Kirazın kendisi güçlü bir lif kaynağıdır. Potasyum oranı da oldukça yüksektir. Kirazları yedikten sonra saplarını kurutup çayını demleyebilirsiniz. Kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Çağla

Özellikle Nisan ayında tüketilen çağlanın ömrü çok uzun değildir. İlkbaharda çıkan meyveler arasında en az ömrü olan meyvedir. Ortalama 25 gün içinde tüketebilirsiniz. Çünkü zamanı geçtiğinde kayısı ve badem olarak şekil değiştirecektir. Yüksek oranda lif içerir. Bu sebeple bağırsaklarınızı düzenleyecektir. E vitamini içerdiğinden cilt sağlığı için de oldukça etkilidir.

Malta Eriği-Yenidünya

Yaprakları yaz kış demeden yeşil kalan bir ağacın meyvesidir. Ülkemize  ait bir meyve değildir. Uzak Doğu’dan ülkemize kadar gelmiştir. Diyetlerde de rahatlıkla tercih edilebilir. Lifli yapısı sayesinde sindirimi düzenler. Susuzluk giderici özelliğe sahiptir. Bolca A vitamini içerir.

Avakado

Ülkemizin yeni yeni tanıdığı ve sevdiği bir tropikal meyvedir. Güçlü antioksidan kaynağıdır. Beslenme yetersizliği olanların özellikle tüketmesi tavsiye edilir. Çünkü yüksek oranda A,C,E vitaminlerini içerir ve bağışıklığı güçlendirir. Salata ve ezme haliyle tüketilmesi önerilir.

Elma

A,E,B6,C,K vitaminleri, potasyum ve mineraller içeren su içerir. Tartışmasız önemli faydalarından biri diş ve ağız sağlığına etkisidir. Dişlerin güçlü ve beyaz kalmasını sağlar. Alzheimer, parkinson, kanser, katarakt gibi hastalıklardan korur, cholesterol ve diyabete yakalanma riskinizi düşürür. Kalp ve karaciğer için sağlıklıdır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.