İlk Defa Kedi Sahiplenecekler İçin Öneriler

İlk Defa Kedi Sahiplenecekler İçin Öneriler

Bu yazımızda ilk defa kedi sahiplenecekler için veya sahiplenmeyi düşünenler için önerilerden, yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

İlk olarak şunu kavramakta fayda var. Sokakta, barınaklarda zor durumda ve sıcak bir yuva bekleyen binlerce hayvan var. Bir petshoptan satın almak yerine öncelikle onları sahiplenmeyi ilk tercih olarak düşünürseniz çok daha güzel olacak. Eğer tüm insanlık petshoplardan satın almayı bırakırsa o canların da çektiği çileler bitecektir.

Diğer bir konu ise; kısa bir heves için eğer kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız kesinlikle bu işe girişmeyin. Bir canlı sahipleniyorsunuz ve onu eğer evinizin bir bireyi olarak görmeyecekseniz, hevesiniz geçtikten sonra tekrar sokağa bırakacaksanız olduğu yerde kalmasında fayda var.

Bu konularda kararlıysak minik bir canlı sahiplendik ve onu evimize getirdik. Neler yapmalıyız?

1- Evde İlk Gün

İlk olarak onu evde rahat bırakın ve istediği gibi dolaşsın her yeri bir koklasın koltukların altına girsin çıksın çok fazla müdahalede bulunmayın. Sonuç olarak yeni bir evi oldu ve onu tanımasına rahat edebileceği yerlere bakmasına izin verin. Uzunca bir süre zaten çok sakin tavırlar sergileyip çok dikkatli bir şekilde dolaşacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken, camlarınızı kapatmanız ve kendine zarar verebilecek objeleri ortadan kaldırmanız.

2- Alışveriş

Bir diğer önemli konu ise kediniz için alacağınız eşyalar. Mutlaka alınması gereken şeylerin başında tırmalama tahtası ve tuvalet gelmektedir. Tırmalama tahtasını mutlaka almalısınız çünkü sokakta olduğu gibi tırnaklarını törpüleyeceği bir yere ihtiyaç duyacaktır kediniz ve koltuklarınız mahvolsun istemezsiniz sanırım. Bir diğeri de tuvalet, kediniz için mutlaka almanız gereken diğer bir eşyadır. Ve kısaca şöyle sıralamak gerekirse;

  • Tırmalama tahtası
  • Tuvalet, Tuvalet Kumu
  • Mama (Kuru ve Yaş)
  • Malt Macun (Mutlaka Alın)
  • Oyuncaklar
  • Minik bir yatak (Ben hiç ihtiyaç duymayıp evde kendim yaptım)

Bu alacağınız malzemelerin toplam fiyatı 100-200 TL arasında değişmektedir.

3- Mama Seçimi

Eğer yavru bir kedi sahiplendiyseniz gelişime çok ihtiyacı olduğu bir dönem olduğunu ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi gerektiğini unutmayın. Mamanızı buna göre seçip bağışıklı sistemini güçledirecek vitamin takviyeleri almayı sakın unutmayın. Bu vitamin takviyelerini veterinerden öğrenebilir ve satın alabilirsiniz. Unutmamanız gereken en önemli konu kedinize tahılsız mamalar vermeniz olacaktır. Bu hem yavru hem yetişkin kediler için geçerlidir. Yaş mama olarakta birçok seçenek mevcuttur ve yine besin değerlerini göz önünde bulundurarak veya veteriner tavsiyesi ile alabilirsiniz.

Kediniz 4-12 haftalıksa günde 4-5 kez, 12-24 haftalıksa günde 3 kez, 24-25 haftadan sonra günde 2 kez mama verebilirsiniz. Sürekli mama kabında mama bırakmamanızda fayda var yoksa gördüğünde sürekli yiyecek ve obez olacaktır. Bu seferde kilo vermesi için uğraşacaksınız.

Yaş mama konusuna gelecek olursak haftada 1-2 kez yaş mama verebilirsiniz ben haftada bir vermeyi tercih ediyorum.

 

 

4- Kedi Tüyü

Kediler çok sıcak havalarda tüy dökmektedir. Ancak kullanacağız mamalar, vitaminler, yaptırdığınız düzenli aşılar ve yapacağınız bakımlarla bu durumu en aza indirebilirsiniz. Yukarıda yazmış olduğum Malt Macun işte bu yüzden çok gereklidir. Tüylerini güçlendirmek ve kediler kendilerini yalayıp temizlediklerin yuttukları tüyleri dışkıları ile çıkartabilmeleri için çok önemlidir. Öte yandan kedinizi düzenli olarak taradığınızda yine tüy dökülmesini azaltmaktadır.

5- Aşıları

Kedinizi eğer sokaktan alıyorsanız mutlaka üzerinde bit, pire olacaktır. Ancak burda endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Çünkü kedinizin üzerinde ki bu parazitler sizlere bulaşmaz. Benim kedim 1 hafta aşısız bir şekilde durdu ve hiçbir sıkıntı olmadı. Sahiplendikten 2-3 gün sonra aşılarını yapmaya başlayabilirsiniz. Öncelikli olarak dış parazit daha sonra iç parazit ve karma aşılarını yaptırmayı ihmal etmeyin. Devam eden süreçte aynı aşıların 2. dozları yapılacaktır. Aşıları büyük bir bölümü 40 TL ile fiyatlandırılırken bazı istisnai aşılar 60-70 TL gibi ücretlendirilir.

6- Göz Bakımı

Yavru kedinizin gözleri bir süre biraz fazla çapak yapacaktır ve bu eğer temizlemezseniz göz kapamasına kadar gidebilir. Bu yüzden belirli aralıklarla kedinizin gözlerini temizlemeyi unutmayın. Bunun için yine petshop veya veterinerlerde ilaçlar satılmaktadır. Ben şahsen bunları tercih etmek yerine pamuğu hafif ılık suyla ıslatarak temizlemeyi tercih ettim. Sizde bu şekilde yapabilirsiniz.

Eğer tüm bunlara dikkat ederseniz çok sağlıklı bir oyun ve sürekli Mrrlayarak size huzur veren bir arkadaş edinmiş olacaksınız 🙂

Unutmayın onlar bir oyuncak değil, bir aile bireyidir.

Son olarak işte bu da benim evimin neşesi 🙂

 

Bu Yazıyı Paylaş

Tugay Cicikler

Aytink.com Yazarı