IDC 2018 Raporu: Üçüncü Çeyrekte En Çok Hangi Telefon Markaları Satıldı?

IDC 2018 Raporu: Üçüncü Çeyrekte En Çok Hangi Telefon Markaları Satıldı?

Paylaş

IDC tarafından hazırlanan rapora göre 2018 yılının üçüncü çeyreğinde en çok hangi telefon markaları satıldı?

IDC’nin en çok hangi telefon satıldı sorusuna cevap aradığı üçüncü çeyrek raporuna göre, bir önceki dönemde Apple‘ı geçen Huawei bu yıl da ikinci sıradaki yerini korudu. Raporun bir diğer önemli detayı ise Samsung firmasında yaşanan kan kaybı oldu. Ayrıca telefon dağıtımında dünya genelde %6 düşüş yaşandığına dikat çekiliyor. %20.3′lük pazar payına sahip olan Samsung liderliğini korurken, geçen yılın aynı döneminde gösterdiği satış performansının gerisinde kaldı.

Huawei ise ikinci sıradaki yerini 52 milyonluk telefon sevkıyatı yaparak korumayı başardı. Ürün gamı içerisinde barındırdığı, P ve Mate serisi telefonlara ek olarak lite versiyonlarıyla piyasada oldukça rekabetçi bir firma görünü sergiliyor.

Apple’a baktığımızda geçen yılın aynı döneminde göstermiş olduğu 46 milyonluk telefon dağıtımı sayısını koruduğunu görüyoruz. Her ne kadar adet bazında listenin üçüncü sırasında yer alsa da, satışlarından yüksek kar elde edebilen firma olması nedeniyle senenin sonunda en çok kazancı elde ettiğini de unutmamak gerekiyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde tanıttığı üç yeni modelin mevcut başarısını korumasının yanında satış oranlarını arttırması da bekleniyor.

Raporun bir diğer önemli detayı, son dönemde Çin’li üreticilerin yükseliş trendinin pazar payı rakamlarına olan yansıması oldu.

Kaynak: IDC

Bu Yazıyı Paylaş