Google Mobile-First Index (Mobil Öncelikli İndeksleme) Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Google Mobile-First Index (Mobil Öncelikli İndeksleme) Nedir? Neden Bu  Kadar Önemli?
Sosyal Medya

Özkan Tarkan

Yazar // Aytink
Radyo Programcısı, Sigortacı
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...
Özkan Tarkan
Sosyal Medya

Paylaş

Yaklaşık 1,5-2 sene önce Google’ın mobil armalara yönelik bir indexleme sistemini yayına alacağı konuşulup duruyordu. Takip ettiğim bir kaç yabancı kaynaklı sitede bu sistemin yavaş yavaş yayına alındığını ve web yöneticilerini konu ile alakalı mailler gönderildiğini görünce bilmeyenler için konuyu gündeme almak istedim. Öncelikle mobile-first index nedir? Google bu sisteme neden gereksinim duydu? gibi temel bilgilerden bahsedelim.

Mobile-First Index Nedir?

Son yıllarda hayatımıza giren akıllı cihazlar Google’da arama yapma alışkanlıklarımızı fazlasıyla değiştirdi. Pratik ve hızlı olması sebebiyle Google’da bir şey arayacağımız zaman çoğunlukla elimizin altındaki mobil cihazları kullanıyoruz. Peki Google mobil aramalara ne kadar cevap verebiliyor? Veremiyor-du.

Şöyle ki; Google’ın web sitelerini indexleme ve arama sonuçlarında listeleme sistemi sitelerin web versiyonlarına göre düzenlenmişti. Yani Google’da bir arama yaptığınızda kullanıcı deneyimi oldukça kötü, sadece bilgisayar kullanıcıları için tasarlanmış sayfalar karşınıza çıkabiliyordu. Kullanıcılar da bu sayfalardaki içerikleri görüntülemekte zorlanıyordu.

Yanlış hatırlamıyorsam Google 2016’nın sonlarında bu konuda bir çalışma yaptığını duyurmuş, artan mobil kullanıcıya daha iyi bir arama deneyimi sunmak için sitelerin mobil versiyonlarını ayrıca indexleyecek bir sistem geliştirdiğini ve mobilden bir arama yapıldığında Google’ın mobil indexinde olan sayfaların sonuçlarda gösterileceğini söylemişti. İşte bu sistemin adı mobile-first index.

Kısaca özetlemek gerekirse mobil-first index artık Google’ın mobil siteleri tanıyan, tarayan, dizine ekleyen ve mobil aramalarda listeleyen bir indexleme sistemi. Eğer siteniz mobil uyumlu ise mobil cihazlardan yapılan aramalardan trafik alma şansınız daha fazla olacak.

Mobile-First Index İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Eğer sitenizin responsive yani duyarlı bir tasarımı varsa siteniz mobil uyumlu demektir. Blogger kullanıcıları ya responsive bir tema tercih etmeli ya da tema ayarlarında blogun mobil versiyonunu aktifleştirmeli. Bu 2 yöntemden birini kullanmanız halinde blogunuz mobil uyumlu ve mobile-first index için uygun olacaktır. Ancak artık blogların büyük çoğunluğunun mobil uyumlu olduğunu düşünürsek index sıkıntısı yaşamasak bile mobil arama sonuçlarında daha üst sıraları kapmak için yapmamız gereken şeyler var.

Site Hızı

Google’ın mobile-first indexi yayına almasındaki esas amacı mobil kullanıcıların kullanıcı deneyimini arttırmak olduğu için sıralamalardaki temel faktör site hızı olacak. Zira insanların mobil aramayı tercih etmelerinin nedeni hızlı ve pratik olması.

Web sitelerinin yüklenme hızını en çok arttıran olay AMP. WordPress kullanıcıları için siteyi AMP uyumlu yapmak için pluginler olsa da Blogger henüz buna hazır değil ve AMP uyumlu temaların pek çok eksiği bulunuyor. Bu nedenle AMP uyumlu bir Blogger teması kullanmak yerine responsive bir tema kullanıp blog hızlandırma yöntemlerini uygulamak daha msntıklı geliyor bana.

İçerik

Blogun tasarımı kadar içeriğinin de mobil kullanıcılara yönelik olması gerekiyor. Google mobile-first indexing botlarının blogu taramasını ve dizine eklemesini kolaylaştıracak, aynı zamanda blogunuzu mobilden ziyaret edenlerin kolayca okuyabilecekleri içerikler oluşturmalısınız. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

Google’ın her fırsatta dile getirdiği gibi içeriğinizde flash öğeler, gizlenmiş içerikler ve otomatik açılan popuplar olmamalı. Ayrıca doğru CSS kodları kullanılarak görsel veya metin taşmaları, üst üste binen yazılar, gereksiz boşluklar vs. olmamalı. Bunlar çok ciddi hatalar. Hem Google’ın içeriğinizi tam olarak indexlenmesini, hem de sonuçlarda listelenmesini kısıtlar.

Mobile First Indexing’den Olumsuz Etkilenmemek İçin Neler Yapılmalı?

  1. Responsive ve dinamik web siteleri mobil öncelikli indekslemeden olumsuz etkilenmez. Zaten Google’ın yaptığı bu değişiklikle mobil kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunma hedeflenmektedir. Bundan dolayı responsive yani mobil uyumlu web sitelerinin mobil öncelikli indeksleme için ekstra değişiklik yapması gerekmez.
  2. Eğer masaüstü ve mobilde siteniz farklı görünüyorsa mobil öncelikli indekslemeye uygun bir şekilde sitenizi yeniden yapılandırmalısınız.
  3. Search Console’da web sitenizin masaüstü sürümünün yanı sıra mobil sürümünü de doğrulamalısınız.
  4. Web sitenizin mobil sürümüne Googlebot erişebilir durumda olmalıdır. Bunun için robot.txt test aracını kullanarak Googlebot’un erişebilirliğini doğrulayabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaş