Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Erdem Güç

Paylaş

Yeni bir gitar alırken konu hakkında bilgi sahibi olmayan insanlar satıcının söylediklerini doğru kabul ederek, o enstrümana ederinin çok üstümde meblağlar ödemekte. Bu yazımızda gitar alırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik.

Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

1- Gitarda Kullanılan Malzeme

Gitardan gelen sesin kalitesi pek çok faktöre bağlıdır. Bu faktörler arasında en önemli etkiyi yapan şeylerden birisi de gitarda kullanılan malzemenin kalitesidir. Gitarın hangi aksamının, hangi ağaçtan yapıldığını mutlaka sormalısınız. Çünkü gitarın yapımında kullanılan ağaç çıkardığı sesi doğrudan etkilemektedir. Gitarın gövde kısmında genellikle Ak ağaç, maun, kızıl ağaç, dişbudak vb. ağaçlar kullanılır. Bu ağaçlar arasında şu iyidir ya da şu kötüdür demek yanlış olacaktır. Çünkü gitarın ustasının hüneri ve işçiliği gibi etkenler devreye girmektedir.

 

2- Gitar ve Gitaristin Anatomik Uyumu

Hani derler ya, “sevgilim benim ruh ikizim olmalı” işte enstrümanınız da sizin anatomik yapınıza uygun olmalı. Gitarı elinize aldığınızda rahat hissetmeli ve enstrümana hakim olmalısınız. Çalarken perdelere erişememe ya da kollarda kasılma tutulma gibi sorunlar yaşadığınız enstrümanları kesinlikle almamalısınız.

 

3- Sap ve Perde Aralığı

Gitarın sap bölümünde kullanılan malzemenin kalitesi ve sapın tasarımı icra kalitesini doğrudan etkiler. Sapın işlevi gereği dayanıklı bir ağaçtan yapılmış olması gerekir. Bu ağaçlar genellikle gül, abanoz, ak ağaç vb. türlerdir. Sap yapısı sesin uzaması (sustain) ve bass gücü konusunda önemli farklar yaratabilir. Özellikle solo performans söz konusu olduğunda sap ve perde aralıkları önemli fark yaratan unsurlardır. Yeni bir gitar alırken perdelerin ve sapın düz olduğundan emin olun. Eğrilik, yamukluk, bombe hissettiğiniz anda o enstrümandan uzak durun.

 

4-Kozmetik ve İşçilik

Gitarın boyasında ve işçiliğinde kusur olması değerini düşüren önemli bir etkendir. Gövde ve sap kısımında çizik, kırık veya vernik atması olabilir. Bunu kontrol etmeden kesinlikle gitar almayın. Bu duruma ek olarak, çok fazla boyanmış veya işlem görmüş ahşaptan mutlaka uzak durun. Çünkü gitarlar söz konusu olduğunda ne kadar boya o kadar kusur örtme olarak düşünülebilir. natürel veya orijinal ahşap rengi makbul olandır.

 

5- Fiyat / Performans Dengesi 

Gitar alırken en önemli şey cebinizdeki paradır. Hatta bu durum yeteneğinize uygun gitarı almanıza engel teşkil eder. Piyasada yaygın olarak bulunan ve “portakal kasasından gitar” adı verilen gitarlar bahsettiğimiz kriterlere uymamaktadır. Yani 100 – 200 TL Arası seçimlerinizde söylediklerimizin pek bir önemi yok. Kulağınıza hoş geleni alın. Ancak ileri düzey gitar alacaklar için saydığımız bu kriterler oldukça önemlidir.

Önemli Notlar

  • Herhangi bir mağazada denediğiniz gitar hoşunuza gitti ve İnternet sitelerinde 100 TL daha ucuz. O zaman 100 TL fazla verip alın. Çünkü aynı marka, aynı model, aynı seri gitarların arasındaki sesler değişkenlik gösterebilir. Bağ kurduysanız ve kulağınıza hoş geliyorsa alın ve keyif alın. Unutmayın Müzik keyif işi
  • Daha pahalı her zaman daha iyi olmaya bilir. Tek bir fiyat yerine fiyat aralığı oluşturarak daha doğru gitarı bulabilirsiniz.
  • Mutlaka yanınızda bu işten anlayan biri götürün ve burada okuduklarınızı aklınızdan çıkarmayın.
Bu Yazıyı Paylaş