Gezitink: Artvin Karagöller

Gezitink: Artvin Karagöller

Alabildiğine Yeşil, Kendine Özgü ve Bakir Artvin Karagöller

Artvin Karagöller Şavşat Borçka

Türkiye’nin en güzel doğasının yaşamına şahit olduğumuz bir yerdeyiz. Gözünüz yeşile, tabiata doyacak. Nefes alma deneyiminizi bile farklılaştırıyor desem abartmış olmam. Sürekli kendinizi doğaya bırakmak, evden çıkmak istiyorsunuz.

Tek bir yazıyla anlatılamayacak kadar çok görülmesi gereken yeri ve söylemem gereken şeyler var! Bu nedenle bu yazımda sadece gittiğimiz Karagöller hakkında konuşacağız. Bunlardan ilki: Borçka/ Karagöl.

Artvin Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Artvin’in en bilindik yerlerinden biri. Instagram’da bol bol fotoğraflarını görmeniz mümkün. Kendi sayfamda da(@buseepamuk) filtresiz birkaç fotoğraf paylaştım ki; doğal halinin bile ne kadar güzel olduğunu anlayabilesiniz.

Biraz anlatmak gerekirse; giriş ücretli. Aracınız için otopark var. Gölün etrafında mesire alanı tarzında masalar mevcut. Ancak haftasonu ve tatil günlerinde kalabalık rahatsız edebilir. Mümkünse hafta içi gidilmeli. Biz gidip oturup gölü izlemek yerine, etrafını dolaşıp bol bol güzel fotoğraflar yakaladık.

Gölün çevresini ağaçların, bitkilerin arasından geçerek dolaşıyorsunuz. Bildiğimiz kadarıyla bunların içinden 11 tanesi endemik tür! Biz temmuz ayında gittik ama; özellikle sonbaharda farklı renklere bürüneceği için mutlaka görmemiz lazım diyerek tekrar gitmek üzere ayrıldık.

Biz özel aracımız ile gittik. Yolu dar ve bazı yerlerde iki aracın aynı anda geçmesi mümkün değil. Ancak 4×4 araç da zorunlu değil.

Kamp yapmaya uygun ama gölün kenarında yapılmasına izin verilmiyormuş. Otoparkın yukarısında kamp alanı gördük. Bir sonraki gelişimizde yapabiliriz belki.

Daha fazla konuşmayıp sözü fotoğraflara bırakayım..

 

Artvin Şavşat Karagöl

Artvin’in bir diğer Karagöl’ü Şavşat ilçesinde. Artvin’e yaklaşık 2 saat mesafede. Açıkçası ben Borçka’yı daha çok sevdim. Zira gölün etrafındaki yürüyüş parkuru Borçka’ya göre çok daha küçük ve kısa sürede tamamlanıyor. Yine etrafını dolaşırken görülebilecek ağaç ve bitki türü de Borçka’ya kıyasla çok az.

Bunun dışında Şavşat Karagöl’de gölün içindeki akvaryum balıklarını çok sevdim. Denilene göre bir çalışanın koyduğu akvaryum balıkları göle uyum sağlamış ve çoğalmış. Kırmızı renkli ve çok güzeller.

Gölde kayık turu yapılabilmesi sevdik. 20 dakikası 25 lira ücretinde. Etrafı ağaçlarla çevrili olduğu için güzel manzara eşliğinde kayık gezintisi yapıyorsunuz. (Küreği çekecek kurbanınız bir tık az keyif alsa da 🙂

Yine piknik ve kamp yapmaya uygun. Biz hafta sonu gidebildiğimiz için kalabalıktı. Hafta içi gidilebilirse daha iyi olur.

Son olarak Karagöl’e gitmeden internette pek çok önerilen Şavşat Evi’nde yemek yedik. Silor söyledik. Tadı güzeldi ancak servis biraz gecikti, 45 dakikada geldi. İsviçre Alplerini andıran etrafındaki manzarada fotoğraf çekerek bekledik biz de ne yapalım. Buyrun o zaman..

Bir sonraki Artvin yazımda görüşürüz 🙂

Bu Yazıyı Paylaş

Buse Pamuk Biçer

Aytink.com Yazarı // Avukat