Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?
Sosyal Medya

Özkan Tarkan

Yazar // Aytink
Radyo Programcısı, Sigortacı
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...
Özkan Tarkan
Sosyal Medya

Paylaş

Ülkemizde son  dönemlerde sıkça adından bahsedilen ve artık tüm şehirlerde faizli işlem yapan bankalar gibi her köşe başında karşımıza çıkan katılım bankalarını faizsiz kredi vermeleri açısından inceledik…

Kredi sistemi genel olarak faizli şekilde çalışan bir sistemdir. Ancak birçok banka yeni bir sistem olarak faizsiz kredi seçenekleri sunmaktadır. Bu sistemi kar ve zarara ortak olma sistemi ile çalıştıran ve faizsiz kredi veren bankalar sistematik olarak müşterilerden fon toplayarak reel bir sektörde kredi olarak kullandırarak kazanılan karın fon sahibi müşterilere dağıtmayı esas almaktadır. Bu sistemi kullanan katılım bankaları kredi kullandırırken dikkat ettikleri en önemli faktör ise finansmanın şirketin kendisine değil de değerlendirilmek istenen projeye vermesidir. Türk bankalarında ise kredi açılırken bankaya verilen teminat önem arz etmektedir. Katılım bankaları da diğer bankalar gibi BDDK’nın belirlemiş olduğu sistemlere göre çalışmaktadır.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Tercih Edilme Sebebi

Faizsiz kredi sistemi genellikle İslam dinine uygunluğu bakımından tercih sebebi olsa da bunun yanı sıra borçlanmadan ticari ve ekonomik faaliyet içine girerek parasını değerlendirmek isteyen müşteriler için de cezbedici olmaktadır. Katılım bankalarından alınacak kredinin varlığı bu sayede hesap edilerek, miktarı da tam olarak belirlenebilmektedir. Faizsiz kredi veren bankalar aracılığıyla konut finansmanı, ihtiyaç finansmanı ve taşıt finansmanının yanı sıra katılım hesapları, altın hesabı, banka ve kredi kartı gibi normal bankacılık anlayışında olan hizmetleri de alabilirsiniz.

Hangi banka hangi hizmeti sunmakta?

Faizsiz kredi veren bankalar listesinin başında kamu bankası olan Ziraat Katılım Bankası gelmektedir. Konut, taşıt ve ihtiyaç finansman ürünleri sunmasının yanı sıra mevduat değerlendirmek amacıyla katılım hesabı, altın hesabı, kredi ve banka kartı hizmetler de sunmaktadır. Bir diğer kamu bankası olan Vakıf Katılım Bankası ise cari hesap, katılım hesabı hizmetleri ile birlikte konut finansmanı, taşıt finansmanı, arsa finansmanı ve tüketici finansmanı sağlamaktadır. Bunlara ek olarak ise Vkart aracılığı ile banka ve kredi kartı işlemlerinizi yapabilirsiniz. Özel bankalardan olan Kuveyt Türk ise konut finansmanı, taşıt finansmanı, arsa finansmanı ve tüketici finansmanının yanı sıra katılım hesabı ile de hizmet vermektedir. Bunların yanı sıra ise Altın kart, Sale Plus, İhtiyaç kart ve Seyyah kart ile banka ve kredi kartı hizmeti sunmaktadır. Özel bankalardan bir diğeri olan Türkiye Finans ise konut finansmanı, taşıt finansmanı, arsa finansmanı ve tüketici finansmanına ek olarak TL ve döviz hesapları ile kar payından yararlanma imkanı vermektedir. Kobi ve Ticari müşteriler içinde birçok ürün sunmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaş