Karantinada Evde Keyifli Vakit Geçirmek İçin Öneriler

Karantinada Evde Keyifli Vakit Geçirmek İçin Öneriler

Merhabalar. Malumunuz yine alınan tedbirler nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamaları başladı. Hem kendi sağlığımız için hem de çevremizdeki kişilerin sağlıkları için yapılması gereken en doğru şey de bir süre daha dikkatli ve izole yaşamak olmalı bence de. Bu durum da evlerimizde vakit geçirme süremizi arttırmakta.

Bu nedenle bu yazımda benim evde keyifli vakit geçirmek için yaptığım şeylerden sizlere de bahsetmek istedim. Umarım seversiniz.

Mum, Adaçayı ve Doğru Nefes!

Ben özellikle hafta içi çok yoğun ve stresli çalıştığımdan üzerimde biriken olumsuz enerji ve yorgunluğu gidermek için evde kendime sessiz sakin bir köşe bulup; mumlarımı, adaçayını yakıp matımın üzerinde bağdaş kurarak gözlerimi kapatıyorum. Hiçbir şey düşünmeden, sadece anda kalmaya çalışarak nefesime odaklanıyorum.

Doğru nefes almak üzerine birçok çalışmaya internet üzerinden ya da bu konuda yazılmış kitaplardan da ulaşabilirsiniz. Bu konuda uzman olmadığım için ayrıntı vermemekle birlikte, sadece dediğim şekilde uygulamak bile beni oldukça rahatlatıyor. Denerseniz fikirlerinizi ve önerilerinizi beklerim ..

 

Kahve, Sağlıklı Atıştırmalık ve Kitap! Evde

İtiraf edeyim; ben bir kahve bağımlısıyım J Her gün mutlaka en az 2 büyük kupa filtre kahve tüketiyorum. (Kahve önerisi isteyenler yazsın 😉 ) Aynı zamanda sanırım kupa takıntım da var. Mutfak eşyası olarak en çok kupam olabilir. Küçük mutluluklar güzeldir diyelim, değil mi?

Kahvenin yanında mutlaka tatlı bir şey yemek de kendimi iyi hissettiriyor. Rafine şeker tüketmemeye çalıştığım ve vegan beslendiğim için sağlıklı tatlı atıştırmalıklar yapıp onları tüketiyorum. Sizler için de pratik bir tarifim var!

-Hurma veya kuru kayısı

– Yulaf ezmesi

– Kuruyemiş (Ceviz, fındık, kuru üzüm, kaju gibi)

-Chia tohumu

-Hindistan cevizi

-Pekmez

Yukarıdaki malzemeleri blenderdan geçiriyoruz. Küçük toplar şekline getirip üzerini kakao, chia tohumu ya da Hindistan cevizi gibi istediğiniz şeyle kaplayabilirsiniz. Bu kadar! Kahve yanına enfes giden ve sağlıklı bir atıştırma..

Ve tabi ki kitaplarım! Özellikle bir yazarı beğenmişsem tüm kitaplarını bitirmeden başka bir yazara geçemem. Günümüz Türk Edebiyatında da en çok beğendiğim ve tüm kitaplarını okuduğum yazarlar; Azra Kohen, Hasan Ali Toptaş, Ahmet Ümit, Pınar Eğilmez..

Her biri oldukça sürükleyici ve içerik olarak da beğendiğim kitapların yazarlarıdır. Okumayan varsa bir araştırmanızı tavsiye ederim.

Dünya edebiyatında genel olarak beğendiğim yazarlar ise; Victor Hugo, Gabrial Garcia Marquez, Paul Auster, Stefan Zweıg, Agatha Christie, George Orwell..

Liste uzar ama özellikle çok beğeneceğinizi düşündüğüm isimlere yer vermek istedim. Tabi sizin de önerileriniz varsa duymak isterim

 

Hem Karantinada Hem de Tüm Yaşantınızda Sizi Mutlu Edecek Kutsal Canlı: Kedi

Yaklaşık 6 yıldır bir kedi annesi olarak sizi şunu diyebilirim ki; ondan önce ben kedileri hiç ama hiç tanımıyormuşum. Ve çok cahilmişim! Ufacık bir canlının bir insana bu kadar huzur, mutluluk vermesi ve 6 yıldır benimle yaşamasına rağmen abartısız söylüyorum her gün beni aşırı eğlendirmesi nasıl mümkün olabilir? Oluyor!

Beni sadece mutlu etmekle kalmadı, bilincimi, hayata, başka hayvanlara bakışımı da geliştirdi. Vegan olmamın en büyük nedenlerinden biridir belki de. Bunu belki sonra ayrıntılı konuşuruz.

Demem o ki; lütfen ama lütfen bir araştırın. Kedilerden korktuğunu düşünenlere ya da tüy sorunu, bakım sorunu gibi endişesi olanlara özellikle şunu söylemek istiyorum: Korkmayın! J Kardeşim ve annem de kedilerden korkardı babam ise evde hijyen açısından istemezdi. Şu anda kardeşimin de ayrı bir kedisi var ve annem, babam bizden çok ilgileniyor ve çok seviyorlar.

Yazarın Bir Önceki Yazısına Göz Atmak İsteyebilirsin

Gezitink: Artvin Karagöller

 

Evde Sizi Baktıkça Mutlu Edecek Köşeler Oluşturun

Bitkiler, mumlar, kokular, fotoğraf köşeleri, yılbaşı dekorasyonları gibi kendinizi mutlu edecek şeyleri edinip evde mutluluk köşeleri oluşturmak da vakit geçirmeyi güzelleştiriyor. Ben bitkiler ile ilgilenmeyi, mum yakmayı, mutlu olduğum anılardan oluşan fotoğrafları zevkime göre eve yerleştirmeyi çok seviyorum.

Bir de yılbaşı ağacımızı kurdum dün. Bende anısı olan bazı eşyalar ile de süslemeyi tercih ettim. Çünkü şu anda güzel anılara sarılmaya her zamankinden çok ihtiyacımız var. Hayatımıza dair umutlarımızın, hayallerimizin devamı için ve ruh sağlığımız için pozitif kalmamızı çok önemsiyorum.

Mutlu kalmanız dileğiyle..

Bu Yazıyı Paylaş

Buse Pamuk Biçer

Aytink.com Yazarı // Avukat