Ernest Hemingway Kimdir? – Modern Edebiyatın Sade Üsluplu Yazarı

Ernest Hemingway Kimdir? – Modern Edebiyatın Sade Üsluplu Yazarı
Erdem Güç

Paylaş

Ernest Hemingway Kimdir? Yaşam tarzı ve modern romancılıkta yarattığı etkiyle edebiyat tarihinin önemli bir siması olan Hemingway’in hayatına ve eserlerine kısaca göz atalım.

Ernest Hemingway, 21 Temmuz 1899 yılında Chicago’da dünyaya geldi. Doktor olan babası sayesinde küçük yaşta avcılık ve doğal yaşama büyük ilgi duymaya başladı. Gençlik yıllarında Boks başta olmak üzere spor dallarıyla da yakından ilgilendi. Ancak günün birinde mevcut hayatının ona yeterli gelmediğini fak ederek okulu bırakıp gazeteci olmaya karar verdi.

Henüz 18 yaşındayken, savaşa ve Avrupa’ya olan merakından dolayı orduya katıldı ve teğmen olarak cepheye gönderildi. Avusturya- İtalya cephesindeyken bacağından ağır şekilde yaralandı ve Milano’daki bir hastanede tedavi gördü. Bu olayın ardından İtalyan hükumeti tarafından madalya ile ödüllendirildi ve ülkesinde savaş kahramanı olarak karşılandı.

Orduda geçen yılların ardından yazma konusundaki isteği ve yeteneği onu tekrar bir şeyler yazma konusunda teşvik etti. Gerek spor gerekse savaş sırasında elde ettiği tecrübelerden yola çıkarak çeşitli hikayeler kaleme almaya başladı. Dönemin önemli edebiyat otoritelerinden büyük övgüler aldı.

1925 yılında ilk öykü derlemesi olan “Zamanımızda” yayınlandı. Arkasından ona şöhretin kapılarını aralayan romanı olan ” Güneş de doğar” yayımlandı. Şöhreti yakaladıktan sonra karısından boşanıp, Pauline isimli zengim bir dulla evlenerek Paris’e yerleşti. O sıralar da Paris Amerikalı romancılar için en popüler şehirdi.

1929’da yazdığı “Silahlara Veda” kitabı satış rekorlarını alt üst etti. Takip eden yıllarda çıkan “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” ve “Yaşı Adam ve Deniz” kitaplarıyla şöhretini perçinlemeyi başardı. Bu başarıları Pulitzer ve 1952 yılında kazandığı Nobel Edebiyat ödülü ile taçlandırıldı.

Bütün bu başarılar ve şöhretin yarattığı baskı, yeni bir şeyler yazma konusunda onu oldukça zorlamaya başladığında ise işler kötüye gitmeye başlamıştı. Görme yetisini kaybetmenin ardından ruhsal sıkıntılar geçirmeye başladığında ise tıpkı babası gibi 1961 yılında av tüfeğiyle intihar etti.

 

Ernest Hemingway Eserleri

Yaşlı Adam ve Deniz
Çanlar Kimin İçin Çalıyor
Afrika’nın Yeşil Tepeleri
Irmaktan Öteye Ağaçların İçine
Kadınsız Erkekler
Akıntı Adaları
Tehlikeli Yaz
Silahlara Veda
Kilimanjaro’nun Karları
Kazanana Ödül Yok
Ya Hep Ya Hiç
Paris Bir Şenliktir
Yazma Üzerine
Öğleden Sonra Ölüm
Varlık Yokluk
Askerin Dönüşü
Beyaz Filden Tepeler

 

Bu Yazıyı Paylaş